ABD’nin ilk Müslüman kadın başsavcısı göreve geliyor

İstifa ederek 1 Şubat’ta görevden ayrılacak olan Michigan Doğu Bölgesi Başsavcısı Matthew Schneider’ın yerine vekaleten 2 Şubat’ta göreve gelecek olan başsavcı Saime Muhsin, ülkede bu konuma sahip ilk Müslüman kadın olacak.

Detroit Free Press gazetesinin haberine göre, istifasını sunan başsavcı Schneider, Saime Muhsin için övgü dolu şu açıklamalarda bulundu:
“Bu ofisi, tanıdığım en iyi federal savcılardan biri olan Saime Muhsin’in ellerine bıraktığım için son derece mutluyum. Saime dinamik bir duruşma avukatı ve yetenekli bir yöneticidir. Ayrıca ABD tarihindeki ilk kadın, göçmen ve Müslüman ABD Savcısı olarak hizmeti gerçekten önemlidir.”

Vekaleten göreve gelecek Muhsin ise “Michigan’ın Doğu Bölgesi vatandaşlarına ABD Savcısı olarak hizmet etmek büyük bir onur. Yasayı sadakatle uygulamak ve herkes için adalet aramak yönündeki temel misyonumuzu yerine getirmeye derinden bağlıyım.” açıklamasında bulundu.

Aslen Pakistanlı olan Saime Muhsin, New Jersey’deki Rutgers Üniversitesi’nde hukuk bölümünden mezun olduktan sonra New York’ta Bölge Savcı Yardımcısı oldu. Sonra New Jersey’de Ceza Adaleti Bölümü’nde Başsavcı Yardımcısı görevine geldi. 2018’de Michigan Doğu Bölgesi Başsavcı Yardımcısı olarak hizmete devam etti.

Muhsin’in ABD Başsavcılığı Şiddet ve Organize Suçlar Birimi, Uyuşturucu Görev Gücü ve Genel Suçlar Birimi’nde de görev yaptığı söyleniyor.
Muhsin’in başsavcı olmasıyla ilgili çeşitli yorumlar da geldi.

Müslüman sivil haklar grubu olan Amerikan-İslami İlişkiler Konseyi’nden (CAIR) Avukat Gaider Abbas, “Bir Müslüman ABD’li Başsavcı olduğunu hiç sanmıyorum.” diyerek düşüncesini dile getirdi.

Detroit Free Press gazetesi, Asya kökenli Müslüman göçmen olmasına vurgu yaparak Muhsin’in bu önemli konuma çeşitlilik getireceğini söyledi.

Başkan Joe Biden’ın, daha sonra ABD Senatosu tarafından onaylanması gereken bir pozisyonu doldurması için birini aday gösterebileceği de konuşulanlar arasında.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.