ABD’nin hava yastıklı amfibi gemisi onay aldı

Textron’un yeni nesil amfibi taşıyıcısı onay aldı!

Yüzeyde Etkili Kargo Amfibi Taşıyıcısı (Surface Effect Cargo Amphibious Transport, SECAT), kargo taşıma kabiliyetine sahip evrimsel bir lojistik bağlantı tasarımıdır. Üretici firma Textron Systems tarafından geliştirilen deniz yüzeyinde etkili tasarımın saatte 90 km’yi geçen hız, 600 tona varan taşıma kapasitesi ve son derece dengeli sığ draft gövdeyi bir araya getiren yapısıyla zorlu lojistik ortamlarda görevini yapabildiği belirtiliyor.

Textron Systems tarafından yapılan tanıtımda “Bir su üstü aracı olarak SECAT konseptimiz, sırt yan gövdeleri arasında bir hava yastığı içerecek şekilde esnek baş ve kıç contaları olan bir alüminyum kadırga gövdesine sahiptir. Bu tasarım, yüksek hızlı manevralar için daha başarılıdır ve su altı şok dalgalarına, deniz mayınlarına, denizaltı hedeflerine ve torpidolara karşı daha dayanıklıdır, bu da teknenin genel hayatta kalma kabiliyetini artırır.” ifadeleri yer aldı.

SECAT, açık denizlerde 500 deniz mili (yaklaşık 925 km) boyunca 50 knot (saatte yaklaşık 95 km) hızla 500 ton yük taşıyabilir. Textron Systems Deniz Sistemleri Başkan Yardımcısı Ryan Schaffernocker bu konu hakkında, “Biz ‘500 deniz milinde 50 knot, 500 ton’ sloganını kullanmayı seviyoruz. Ancak SECAT, biraz daha düşük kargo yükü ve yüksek hızla 1500 deniz miline kadar uzun menzilli görevler de gerçekleştirebilir ve bu da onu uzun menzilli ada seferlerini desteklemek için mükemmel bir deniz içi kargo taşıma platformu haline getirir.” açıklamalarında bulundu.

SECAT 2

SECAT’ın sahip olduğu hava yastığı üzerine sığ iniş (on-cushion shallow landing) kabiliyetinin ve yüksek hızının zorlu ortamlarda hem hayatta kalabilir hem de çok yönlü hale getirdiği belirtiliyor.

Tasarımın mayına karşı dayanıklı hava yastığı, SECAT’ı şu anda çoğu lojistik görevde kullanılan geleneksel, büyük, yavaş ve tek gövdeli gemilere kıyasla çok daha dayanıklı hale getirmektedir.

Buna ek olarak, söz konusu çok yönlü tasarım yük boşaltmak için iskele ya da başka bir yapıya ihtiyaç hissetmemesi uzak deniz ortamlarında faaliyet gösterirken önemli bir kabiliyet avantajı olarak öne çıkıyor.

SECAT, kıyıya yanaşma operasyonları sırasında geleneksel tek gövdeli amfibi gemilerden çok daha çevik bir yapıda gözüküyor. Zira yavaş, karmaşık, yoğun insan gücü gerektiren ve riskli olan demirleme faaliyetini gerçekleştirmesi gerekmiyor. Pozisyonunu sabitlemek için çapa kullanmak yerine, gemi basitçe yastık üstü modundan çıkarak dibe yerleşiyor, rampasını uzatıyor ve kıyı şeridindeki pozisyonunu korumak için su jeti tahrikini kullanırken kargoyu boşaltıyor. Kalkış zamanı geldiğinde ise platform hızla yastık üstü moduna dönebiliyor. Yeni gelişmenin sahip olduğu özellikleri ile iniş bölgesine teslim edilen kargo hacmini önemli ölçüde artırmanın yanı sıra, gemi ve mürettabat için de riski azalttığı belirtiliyor.

SECAT textron systems

SECAT’ın 29 kişilik mürettebat için tasarlanmış esnek yapısı, daha az personel gerektiren otomasyon seviyeleri içindir. Personel taşıma aracı olarak SECAT, koltuklarda yer alan 75 deniz piyadesini destekleyebiliyor. Ayrıca, Personel Taşıma Modülleri kullanılarak, kısa süreli taşıma görevleri için 800 deniz piyadesini taşıyacak şekilde de yapılandırılabilir.

Editör : Murat Emre Eygün

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.