ABD’nin SPRINT nakliye hava aracı programında yeni gelişme

DARPA’nın SPRINT programında dört aday, geleceğin X-Plane’i için yarışıyor!

Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (Defense Advanced Research Projects Agency, DARPA) tarafından yürütülen Hızlı ve Pistten Bağımsız Teknolojiler (Speed and Runway Independent Technologies, SPRINT) “X-Plane” programı için dört şirket aday durumunda çalışmalarını sürdürüyor.

DARPA, Pazartesi günü yaptığı açıklamada Aurora Flight Sciences, Bell Textron, Northrop Grumman Aeronautic Systems ve Piasecki Aircraft Corporation’ı SPRINT projesi için tasarımlar sunmak üzere seçtiğini duyurdu.

SPRINT, DARPA ve ABD Özel Operasyonlar Komutanlığı’nın ortak projesi olarak yüksek hız, uzun menzil ile dikey kalkış ve iniş (Vertical Takeoff and Landing, VTOL) yeteneğine sahip taktik nakliye hava araçlarını hedefliyor.

Programın hedefi, yeni nesil hava araçlarında uçak hızı ve pistten bağımsızlığın birleşimini göstermek için deneysel bir araç inşa etmek ve uçurmak olarak ifade ediliyor.

Yüksek hızlı VTOL araçların, Hint-Pasifik bölgesindeki zorlukları aşarak kısa pistlere veya iniş pisti olmayan bölgelere iniş ve kalkış yapabilen kabiliyetleri sunarak ABD kuvvetlerinin hareketliliği için önemli bir konuma sahip olacağı düşünülüyor.

Bu program kapsamında firmalardan yalnızca Bell şirketinin hazırda bir taslağı olduğu kaydedilirken şirketlerin planları adına kabataslak bilgiler alındı. Forbes tarafından elde edilen bu bilgilere göre şirketlerin planlamaları ve tasarımları zaman içerisinde çok değişme ihtimali barındırsa da mümkün olan seviyede ortaya koyulmaya çalışıldı.

Aurora Flight Sciences, kanatlara gömülü motorlara bağlı turbojetle çalışan karma kanatlı bir gövde tasarımı sunacak. Tasarımın potansiyel olarak düşük sürtünme, hız ve menzil sağlaması beklenirken aynı zamanda konsepte gizlilik de kazandırabileceği düşünülüyor. Aurora’nın sunduğu konsept çiziminde ikiz dikey kuyruklara rağmen tasarım olarak B-21 bombardıman uçağına benzetilen konsept, B-21’in temel gizlilik prensibinden de etkilenilmişe benziyor.

aurora SPRINT design 1-1Aurora Flight Sciences şirketinin tahmini tasarımı 

Ne Northrop Grumman ne de Piasecki şu ana kadar SPRINT için sunacakları tasarımlar hakkında bilgi vermedi. Northrop Grumman’ın DARPA için insansız Gelişmiş Hava Aracı Pistsiz Fırlatma ve Kurtarma (Advanced Aircraft Infrastructure-Less Launch and Recovery, ANCILLARY) aracı tanıtımı için yaptığı tasarım çalışmasından yararlanması mümkün görünüyor. İHA hakkında çok az bilgi mevcut ancak bir tür eğilebilir pervane tasarımına sahip görünüyor.

northrop ancillaryNorthrop Gumman’ın ARCILLARY prototipi

Piasecki de daha önce tıpkı ANCILLARY’de olduğu gibi insansız ve pervaneli VTOL prototiplerini denese de SPRINT tasarımlarında böyle bir konfigürasyonun yer alıp almadığı sorusu netliğe kavuşamamıştır.

Geriye, dört aday arasında operasyonel bir orta hızlı ve nispeten yüksek hızlı taktik nakliyeye sahip tek firma olan Bell kalıyor. Şirket birkaç yıldır HSVTOL (Yüksek Hızlı Dikey Kalkış ve İniş) konsepti üzerinde çalışıyor. Esasen Bell’in, diğer SPRINT programı adaylarının masaya getirdiklerine göre daha hazır bir konsepti olduğu ifade ediliyor.

Bell Mühendislik Başkan Yardımcısı Jason Hurst bu adaylığın Bell için büyük bir onur olduğunu ve “X-Plane” programına benzeri görülmemiş bir hız getireceklerini ifade etti.

bell HSVTOLBell’in HSVTOL konsepti

Bell, New Mexico’daki Holloman Hava Kuvvetleri Üssü’nde özel bir test ürünü kullanarak katlanır pervane, entegre itki sistemi ve uçuş kontrol teknolojilerini göstermek için çeşitli risk azaltma testleri gerçekleştiriyor.

Bell, HSVTOL teknolojisi ile birlikte helikopterlerin havada kalma yeteneğini, jet uçaklarının hızına (saatte yaklaşık 750-800 km) ek olarak bu araçların menzili ve dayanıklılığı ile birleştirmeyi amaçlıyor.

Editör : Murat Emre Eygün

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.