ABD’ye ait RQ-4 Global Hawk İHA Ukrayna semalarında

Ukrayna ile Rusya arasında gerilimin artırdığı son günlerde ABD, bölgedeki keşif görevlerinin sayısını artırdı.

Küresel uçuş takip hizmeti Flightradar24’e göre, ABD Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan RQ-4 Global Hawk İHA, Ukrayna’nın doğusunda keşif görevi icra ederken saptandı.

AE5420 kuyruk numaralı RQ-4 İHA, ‘transponder’ı açık bir şekilde Ukrayna-Rusya sınırında keşif uçuşu gerçekleştirdi.

İHA’nın Karadeniz üzerindeki uçuşu ile ilgili ABD’li makamlardan herhangi bir açıklama gelmezken son dönemde yaşanan Ukrayna-Rusya geriliminde ABD’nin aktif bir politika izleyeceği anlaşılmış oldu.

Batı ülkelerinden Ukrayna’ya destek

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gerginlik, ABD ve NATO’nun da devreye girmesiyle hat safhaya ulaştı. 

Rusya, Ukrayna sınırına gerçekleştirdiği askeri sevkiyatlar, son dönemde sınır hattında gerçekleştirdiği tatbikatlar ve sürekli güncellenen istihbarat raporlarıyla olası işgalin sinyallerini veriyor. ABD ile NATO ise müttefikleri Ukrayna’nın yanında olduklarını her defasında dile getiriyor.

Son dönemde gerginliğin iyice artmasıyla Rusya sevkiyatlarını sıklaştırırken, ABD Karadeniz’deki faaliyetlerini hem denizden hem de havadan arttırdı. Sürekli Ukrayna ile temas halinde olan ABD, 19 Ocak 2022’de Dışişleri Bakanı Tony Blinken’ı Ukrayna’ya gönderdi. ABD’nin yanı sıra İngiltere, olası Rus işgaline karşı Ukrayna’ya tanksavar ve savunma sistemi yardımlarında bulundu.

Rusya ile Batı devletlerinin ardı arkası kesilmeyen hamleleri sonrası tüm gözler Karadeniz’e döndü. Ukrayna ve Rusya arasında muhtemel bir savaş durumunda ABD ve NATO’nun tutumu merakla bekleniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.