"ADVENT-MÜREN SYS ile AKYA Entegrasyonu Projesi" için imzalar atıldı

TÜBİTAK BİLGEM ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Mavi Vatan’ın gücüne güç katacak  projeye imza attı.

GÜR Sınıfı Denizaltılar için TÜBİTAK BİLGEM ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı arasında “ADVENT-MÜREN SYS ile AKYA Entegrasyonu Projesi” imzalandı.

İmza törenine, TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Dr. Ali Görçin, İstanbul Deniz İkmal Grup Komutanı İk.Alb. Onur Çamlı, Deniz Teknik Komutanı Müh.Alb. Cihat Eryiğit, Araştırma Merkezi Komutanı Müh.Alb. Mehmet Gökhan Metin ile birlikte Dz.K.K.lığı ve BİLGEM görevlileri katılım sağladı. 

Geçtiğimiz dönemde MÜREN Savaş Yönetim Sistemi (SYS) ailesine sahip olan PREVEZE ve AY sınıfı denizaltılarına AKYA atış yeteneği kazandırılmıştı. İmzalanan bu yeni sözleşme ile söz konusu yetenek GÜR Sınıfı denizaltılarına da kazandırılmış olacak.

Bu proje kapsamında ayrıca; su üstü gemilerinde kullanılmakta olan ADVENT Savaş Yönetim Sistemi ile PREVEZE Sınıfı denizaltıları için TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen MÜREN Savaş Yönetim Sisteminden elde edilen tecrübe ve kazanımlar bir araya getirilerek ADVENT-MÜREN Savaş Yönetim Sistemi’nin temelleri atılmış olacak.

Her iki sistemin en güçlü ve gelişmiş yetenekleri bir araya getirilerek oluşturulacak ADVENT-MÜREN Savaş Yönetim Sistemi’nin GÜR sınıfı Yarı Ömür Modernizasyonu ve Milli Denizaltı projeleri başta olmak üzere tüm denizaltılarında kullanılması hedefleniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.