Afgan özel askerî birlikleri eğitim için Türkiye’de

NATO, Afganistan’daki eğitim programının sona ermesi ve uluslararası birliklerin çekilmesinin ardından Afgan güvenlik güçleri için ülke dışında gerçekleştireceği ilk eğitim programına Türkiye’de başlamaya hazırlanıyor.

DW Türkçe’nin edindiği bilgilere göre, Afgan özel askerî birliklerine mensup bir grup asker eğitim almak amacıyla Ankara’ya geldi. NATO, Afgan askerî birliklerine düzenli olarak Afganistan dışında eğitim vermeyi planlıyor.

Eğitim programının başladığını doğrulayan bir NATO sözcüsü; güvenlik gerekçesiyle eğitimin verileceği lokasyon ve diğer ayrıntıları vermekten kaçındı. NATO Sözcü, “NATO’nun Afganistan’a kapsamlı desteği; devam eden finansman ve diplomatik varlığın yanı sıra Afgan güvenlik güçlerinin ülke dışındaki eğitimini de kapsıyor.” dedi.

Afgan güvenlik güçlerine eğitim desteği sağlanması, haziran ayında düzenlenen NATO devlet ve hükümet başkanları zirvesinde kararlaştırılmıştı. Zirvenin sonuç bildirgesinde “Güvenliği desteklemek ve son 20 yılda elde edilen kazanımları korumak için halkı ve kurumlarına destek vererek Afganistan’ın yanında yer almaya devam etmeye kararlı olduğumuzu yineleriz.” ifadeleri yer almıştı.

NATO Afganistan’daki görevini takriben iki hafta önce sonlandırdı

ABD’nin askerlerini Afganistan’dan çekeceğini açıklamasının ardından NATO, Afganistan’daki askerî operasyonlarını sonlandırmaya – nisan ayında- karar verdi. Yaklaşık iki hafta önce de Afganistan’daki görevine resmi bir açıklama yapmadan son verdi.

Afganistan’da şu anda NATO’nun komutası altında hiçbir askerî birlik kalmadığını teyit eden NATO yetkilileri, Afganistan’da askerî varlığını sürdüren Amerikan ve Türk birliklerinin ise artık kendi ulusal ordularının emir komuta zincirine bağlı olduğunu kaydetti.

ABD ve NATO’nun Afganistan’dan ayrılmasının ardından ülkedeki güvenlik durumu kötüleşmiş durumda. Uluslararası güvenlik güçlerinin ülkeden ayrılması, Taliban’ın ülkedeki kontrolünü artırdı ve bu da sivillerin hızlı bir şekilde ülkeyi terketmesine kapı araladı.

Ülkenin yüzde 85’inin kontrolü altında olduğunu söyleyen Taliban’ın orta vadede ülkenin tamamını ele geçirmesinden endişe ediliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.