Afganistan gündemli G7 liderler zirvesi sona erdi

G7 ülkelerinin liderlerinin, Taliban ile kurulacak ilişki konusundaki yol haritasında uzlaştıkları duyuruldu.

Euronews sitesinde yer alan haberde Afganistan ana gündemiyle gerçekleştirilen G7 liderler zirvesine dair bilgilere yer verildi. G7 ülkelerinin liderleri, Taliban’ı sözleriyle değil, eylemlerine göre değerlendireceklerini belirterek kurulacak hükumetin meşruiyetinin uluslararası yükümlülüklerini gerçekleştirmedeki tutumuna bağlı olduğunu açıkladı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Afganistan’ın yurt dışında yer alan fonlarının Taliban için koz olarak kullanılacağına değinerek Taliban’ın ülkede kontrolü ele geçirmesinden sonraki süreçte G7 ülkelerinin Afganistan’ın yurt dışındaki fonlarını askıya aldığına işaret etti.

Planın en mühim maddesinin, Amerika Birleşik Devletleri’nin çekilme tarihi olarak duyurduğu 31 Ağustos’un sonrasında da Taliban’ın ülkeyi terk etmek isteyenlerin güvenli geçişine izin vermesi için baskı yapmak olacağı ifade edildi.

“Acil önceliğimiz, vatandaşlarımızın ve son 20 yılda bizimle çalışan ve çabalarımıza yardım eden Afganların güvenli bir şekilde tahliyesini ve Afganistan’dan sürekli güvenli çıkışı sağlamaktır.” sözlerinin yer aldığı bildiride, G7 ülkelerinin yakın iş birliğine devam edeceğinin altı çizildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.