Airbus, Aerovel ile DİHA portföyünü genişletecek

Airbus, Flexrotor ile DİHA çözümleri üretecek!

Flexrotor, denizde ve karada; istihbarat, gözetleme, hedef tespiti ve keşif (ISTAR) görevleri için tasarlanmış küçük bir taktik insansız hava sistemidir.

Airbus’ın helikopter üretiminden sorumlu bölümü Airbus Helicopters’in İcra Kurulu Başkanı Bruno Even, Aerovel’in otonom uçuş teknolojisindeki uzmanlığının, VSR 700 DİHA gelişimini ve birlikte çalışabilirliği sağlamak adına tamamlayıcı bir unsur olacağını dile getirdi.

airbus_vsr700_airbus

Even: ‘’Aerovel’i Airbus ailesine katmayı büyük bir heyecanla bekliyoruz. Bu stratejik satın alım, dünya çapında artan müşteri taleplerine yanıt verme vizyonumuzla uyumlu olarak, her çeşit İHA teklifimizi genişletme ve insanlı-insansız ekip oluşturma yeteneklerini artırmayı amaçlıyor’’ dedi.

Söz konusu satın alım ile ilgili konuşan Aerovel’in İcra Kurulu Başkanı Ali Dian: ‘’Airbus ile güçlerimizi birleştirmek, insansız havacılığı geliştirme amacımızı hızlandırmamıza, ABD ordusuna ve müttefiklerine olan desteğimizi sürdürmemize olanak tanıyacaktır. Zengin havacılık ve uzay tecrübesine sahip bir organizasyonun parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Otonom sistemlerin geleceğini tanımlamak için ortak güçlerimizden yararlanmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu gelişme, aynı zamanda son 30 yılını yenilikçi insansız ürünler sunmaya adamış olan Kurucumuz ve Baş Teknoloji Sorumlumuz Tad McGeer’e de büyük bir saygı duruşu niteliğindedir’’ dedi.

flexrotor 2

Flexrotor, maksimum fırlatma ağırlığı 25 kg olan modern bir Dikey Kalkış ve İniş (VTOL) yapabilen bir İnsansız Hava Aracıdır. Tipik operasyonel yapılandırması eşliğinde 12 ila 14 saat süren ISTAR görevleri için tasarlanmıştır.

Flexrotor DİHA, farklı türde görevler için farklı donanımlar yüklenebilir. Bunlar arasında elektro-optik sistemler ve ileri seviyede sensörler olabilir. Böylece kendisini tercih eden müşterilerin çeşitli görev ihtiyaçlarına cevap verebilir. Özellikle minimum iz bırakılması gereken özel keşif görevleri için kullanılabilir.

ABD Savunma Bakanlığı’nın (DoD) desteği ile çeşitli deniz güvenliği tatbikatlarında sözleşmeli olarak kullanılması sayesinde Flexrotor, GPS olmayan ortamlarda gerçekleşecek zorlu ve yüksek tehditli operasyonlar için kullanışlı olduğunu göstermiştir.

flexrotor 3

Flexrotor ayrıca orman yangını gözetimi ve buz navigasyonu gibi görevler için de kullanılabilir. DİHA’nın özellikle itfaiyecilere gece-gündüz kritik görüntüler sağlaması ve Arktik okyanusunda seyir eden gemilere kılavuzluk etmesi ön görülüyor. 

Her iki şirketin ilgili organları tarafından onaylanan bu satın alma işleminin, 2024 yılında tamamlanması bekleniyor.

Editör : Ozan Akarsu

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.