Güney Kore'nin yeni taarruz helikopteri seri üretime geçiyor.

Airbus Helicopters ile Korean Aerospace Industries (KAI) ortaklığında geliştirilen Hafif Taarruz Helikopterinin (LAH) seri üretime geçilmesi için taraflar arasında anlaşma imzalandı.

Kore Hafif Taarruz Helikopteri 2

İmzalanan anlaşma, Aralık 2022'de Savunma Tedarik Programı İdaresi (DAPA) tarafından KAI'ye verilen, Güney Kore ordusuna ilk parti 10 adet helikopterin teslimatını içeren, 229 milyon dolarlık sözleşme kapsamında gerçekleştirildi.

Anlaşmaya göre, Kore Cumhuriyeti Ordusuna ilk 10 adet helikopterin teslimatı Aralık 2024'te başlayacak ve sonraki siparişler önümüzdeki on yıl içerisinde de devam edecek.

ABD'den daha fazla AT4 ve Carl-Gustaf mühimmatı siparişi ABD'den daha fazla AT4 ve Carl-Gustaf mühimmatı siparişi

Kore Hafif Taarruz Helikopteri 3

Airbus H155 platformunu temel alan Hafif Taarruz Helikopteri, Kore Silahlı Kuvvetlerinin yaşlanan AH-1S Cobra ve MD 500 helikopterlerinin yerini alacak. KAI, helikopteri Güney Kore'nin Sacheon kentindeki tesisinde üretecek ve seri üretim için gereken kitler Airbus Helicopters tarafından sağlanacak.

Taraflar ayrıca, Kore Genel Maksat Helikopteri programını askeri ve sivil pazarlara yönelik çok çeşitli operasyonel gereksinimleri kapsayacak şekilde genişletme konusunda da anlaştılar. Bu gelişme, Deniz Taarruz Helikopteri ve Mayın Karşı Tedbir Helikopteri gibi yeni genel maksat helikopteri çeşitlerinin tanıtılması sonrası geldi.

Airbus ve KAI, 2006 yılında Kore Genel Maksat Helikopteri projesi ile endüstriyel ortaklığa başladı ve bunu Hafif Taarruz Helikopterinin geliştirilmesi takip etti. Hafif Taarruz Helikopteri 2019'da uçtu ve tüm hava koşullarında muharebeye uygunluğu test edildikten sonra 2022'de testleri tamamladı.

Kore Hafif Taarruz Helikopteri 4