Akar, Pakistan’a ihraç edilecek MİLGEM korvetlerini inceledi

Yerli ve millî savunma sanayiinin gerçekleştirdiği en büyük ihracat atılımlarından olan MİLGEM projesi kapsamında ana yükleniciliğini Millî Savunma Bakanlığı’na bağlı ASFAT’ın yaptığı 4 MİLGEM korvetinden ikisinin inşası İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda devam ediyor. 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ile İstanbul Tersane Komutanlığı’nı ziyaret etti. 

Milli Savunma Bakanlığı tarafından resmî Twitter hesabı üzerinden ziyarete ilişkin bir paylaşımda bulunuldu. Paylaşımda, “Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde TSK Komuta Kademesi ile İstanbul Tersane Komutanlığını ziyaret etti. Bakan Akar, Pakistan’a ihraç edilen MİLGEM korvetinin devam eden inşa çalışmalarını yerinde inceleyerek Pakistanlı subaylarla sohbet etti.” ifadelerine yer verildi. 

Bakan Akar ve Pakistan Proje Kontrol Ofisi’nden Tuğamiral Ehsan Khan butona basarak birinci MİLGEM gemisinin 102’ince bloğunu gemi üzerine yerleştirdiler. İkisi İstanbul’da diğer ikisi de Karaçi’de bulunan gemilerin inşasının koronavirüs salgınına rağmen planlandığı şekilde devam ettiği ifade edildi. 

Kalender Kasrı

İstanbul Tersane Komutanlığı’na yapılan incelemelerin ardından Bakan Hulusi Akar ve beraberindeki askerî heyet restorasyonu tamamlanan Kalender Kasrı’nın hizmet açılış törenini gerçekleştirdi. Milli Savunma Bakanlığı ve Kültür Turizm Bakanlığı arasında gerçekleştirilen protokol kapsamında restore edilen yapının zemin, kolon, duvar ve kirişleri güçlendirildi.

Kalender Kasrı’nın tarihî yapısını koruyarak restorasyonunun gerçekleştirildiğini vurgulayan Bakan Akar, “Bu eserleri orijinal şekline uygun olarak yenilemek ve günümüze kazandırmak çok önemli. Buradaki çalışmalar sayesinde övünçle yerli ve yabancı misafirlerimize gösterebileceğimiz tarihimizden bize gelen bir esinti niteliğindeki bu eser ortaya çıktı. Var olan bir eser yeniden hayat kazandı. Emeği geçen herkese en içten duygularla teşekkür ediyorum.” dedi.

Bakan Akar ve beraberindeki komutanlar kurdele keserek hizmete aldıkları tarihi 1605 yılına uzanan yapıda incelemelerde bulundu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.