AKKUYU, ARAS-2023 ile emin ellerde olacak

Türkye’nin teknolojik bağımsızlığı için ortaya korunan projeleri yerli projelerle muhafaza altına alınıyor.

Mersin’de inşa faaliyetleri devam eden ve 2023’te hizmete girmesi planlanan AKKUYU Nükleer Enerji Santrali, Türkiye’nin en kritik altyapılarından birisi olmasından dolayı su altından gelebilecek saldırılara karşı ARMELSAN tarafından geliştirilen ARES-2023 Dalgıç Tespit Sonarı ile korunacak.

AKKUYU’yu hedef alan ve su altından gelen olası tehditleri belirleyecek olan ARES-2023; özel birliklerin sualtından intikal ederken kullandığı araçları da tespit edebilme özelliğine sahip.

AKKUYU gelecek yıl hizmete girdiğinde birden fazla ARES-2023 Dalgıç Tespit Sonarı tarafından korunacak. 

ARES-2023; dalgıç ve balık/balık sürüsü ayrımı yapabiliyor, akustik açıdan kirli ortamlarda dahi yüksek doğrulukla çalışabiliyor. Sonarların İDA platformu üzerine konuşlandırılması düşünülüyor.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde bulunan Aksaz Deniz Üssü gibi kritik tesisler için toplamda 8 adet ARES-2023 tedarik edilecek.

ARES-2023’ün kısa vade içinde; DERYA Denizde İkmal ve Destek Gemisi (DİMDEG) , MİLGEM İSTİF Sınıfı Firkateynler (4+4 Sistem), TCG ANADOLU Amfibi Hücum Gemisi (2 Sistem), BARBAROS Sınıfı Firkateynler ve bir İDA’da kullanılması planlanıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.