Aksaray Bilim Festivali gençlere kapılarını açtı

Türkiye’nin dört bir köşesinde düzenlenen bilim festivalleri gençlerin bilim ve teknolojiye olan merakını her geçen gün artırıyor.

Aksaray Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Bilim Festivali Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varak’ın katılımıyla kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Festival Mustafa Varank’ın açılış konuşmasıyla başladı. Bakan Varank önemli açıklamalarda bulundu.

Milli Teknoloji Hamlesi 

“Siyasi ve ekonomik bağımsızlığın, bilime ve teknolojiye yatırım yapmakla, ülkelerin kaderini tayin eden gençlere uygun ortamları sağlamakla mümkün. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Milli Teknoloji Hamlesi vizyonunu ışığında yola koyulduk. Türkiye’yi kendi teknolojisini geliştiren ve ihraç eden bir ülke haline getirmek için gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz. Bu yolda emin olun en büyük gücümüz en önemli yol arkadaşımız, siz kıymetli gençlerimizsiniz.”

Türikye’nin mimarları

“Gençleri, güçlü Türkiye’nin mimarları olarak görüyor ve tüm imkanlarımızla destekliyoruz, desteklemeye de devam edeceğiz. Türkiye çapında düzenlediğimiz festival ve şenliklerin de etkisiyle şu anda gençlerimizin, çocuklarımızın kalbinde ve zihninde bir kıvılcım çakmayı başardık.”

“Birçok destek ve programıız var”

“Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın destekleri ile bu kıvılcım büyük bir ateşe dönüşecek. Malumunuz bizim bilhassa TÜBİTAK aracılığıyla gençlere yönelik birçok destek ve programımız var. Çocuklarımızın hayal etme, araştırma, geliştirme ve üretme heyecanlarını önemsiyoruz.”

“Umutla bakıyoruz”

“Gençlerimizin projelerini, verdikleri emekleri görünce, tekrar tekrar gururlanıyor, emin olun geleceğe daha büyük bir umutla bakıyoruz. Bu sene TEKNOFEST’i Samsun’da gerçekleştireceğiz. Ben tüm gençlerimizi, ailelerini 30 Ağustos’ta başlayacak TEKNOFEST’e katılmaya davet ediyorum.”

Bilim ve teknoloji meşalesi

“Bugün böylesine bir ortamı görünce, yaktığımız bilim ve teknoloji meşalesini Aksaray’a taşımanın mutluluğunu yaşadım. Bu festivalde onlarca bilimsel etkinlik, atölye ve sergi çalışmaları, yarışmalar ve eğlenceli gösteriler sizleri bekliyor olacak.”

Bilim festivaline davet

“İstiyoruz ki gençlerimiz artık geçmişte önü kesilmiş milli projelerimizin hüzünlü hikayelerini dinleyerek değil, somut başarıları, ürünleri görerek, dokunarak ilham alsınlar. Ben bu vesileyle sadece Aksaray’daki değil, çevre illerdeki genç arkadaşlarımı da aileleriyle beraber Bilim Festivaline davet ediyorum. İnanıyorum ki; burada biriktirecekleri tecrübe, onların hayatlarında güçlü bir etkiye sahip olacak.”

Bugünün mucitleri

“Bu festival, Milli Teknoloji Hamlesi vizyonumuzun yayılmasına, çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış, insanlığa faydalı, ahlaklı Türk gençlerinin yetişmesine katkı sunacak. Çünkü bugünün mucitleri olan sizler, 2053 ve 2071 Türkiye’sinin de mimarları olacaksınız.”

Takım oyunu

“Gittiğim tüm şehirlerdeki okullarda, üniversitelerde, teknoparklarda, fabrikalarda, teknoloji ve bilime merak salmış, gerçekçi hayalleri olan, ideallerinin farkında gençlerimizi görüyorum. Tabi bunun bir takım oyunu olduğunu unutmamamız gerekiyor. Ancak birlikte olursak, el ele verirsek, ülkemizi hak ettiği yere, muasır medeniyetler seviyesinin çok daha ötesine taşıyabiliriz. Bu takım oyununda hepimize belli sorumluluklar düşüyor.”

“Yol arkadaşlığı”

“Bu manada sizin en büyük destekçiniz Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak biziz. Bizim görevimiz; tüm imkan, altyapı ve desteklerden faydalandırarak başarıya giden bu yolda size yol arkadaşlığı yapmaktır. Biz istiyoruz ki başlattığımız Milli Teknoloji Hamlesi ile Türkiye; en başarılı bilim insanlarını yetiştirsin, en ileri alanlarda kendi teknolojisini geliştirsin, en özgün tasarımı yapsın, en iyi ürünü üretsin, en büyük markaları çıkarsın.”

“İmkanlarımızı seferber ediyoruz”

“İşte bu doğrultuda evlatlarımızı bilime ve teknolojiye ısındırmak için ilkokuldan başlayarak tüm imkânlarımızı seferber ediyoruz. Aslında bunun bir yolculuk olduğunu düşünürsek bilim merkezlerimiz bizim ilk durağımız oluyor.”

7 ile bilim merkezi

“Şimdiye kadar Antalya, Bursa, Elâzığ, Kayseri, Kocaeli, Konya ve İstanbul olmak üzere 7 ilde bilim merkezleri kurduk. Gaziantep, Şanlıurfa, Düzce, Denizli, Trabzon ve Yozgat’taki bilim merkezleriyle ilgili çalışmalar sürüyor.”

Gökyüzü gözlem etkinlikleri

“Son olarak bahsetmek istediğim, çocuklarımızın aileleriyle katılabildiği, gökyüzü gözlem etkinliklerimiz var. Daha önce yalnızca Antalya Saklıkent’te yaptığımız bu etkinliği artık Anadolu’nun diğer şehirlerine de yaydık. 9-12 Haziran tarihlerinde önce Diyarbakır Zerzevan’da gerçekleştireceğimiz Gözlem Etkinliğini daha sonra sırasıyla Erzurum, Van ve Antalya’da gerçekleştireceğiz.”

“Bilim ve teknoloji farkındalığını aşılamalıyız”

“Sevgili ailelerimiz ve öğretmenlerimize bir çağrı yapmak istiyorum; evlatlarımıza bilim ve teknoloji farkındalığını aşılamalıyız. Onları dar kalıplara sıkıştırmak yerine içlerindeki cevheri arayıp bulmalıyız. Çocuklarımızı, öğrencilerimizi; yüksek makamlara, iyi maaşlara değil; insanlığın tamamına hizmet edecek faydalı işlere, başarılı girişimlere hazırlamalıyız.”

“Kendisinize güvenin”

“Kendinize güvenerek, bilimin, araştırmanın, girişimciliğin peşinden koşmalısınız. Sizleri umutsuzluğa sevk edenlere itibar etmeyin. Biz okuyan, araştıran, çabalayan ve üreten bilim sevdalısı bütün gençlerimizin her zaman yanındayız, olmaya da devam edeceğiz. Daha nice projelerle millî teknoloji hamlemizi birlikte gerçekleştirmeyi sürdüreceğiz.”

“Burası Aksaray Ulusal Fotoğrafçılar Maratonu” Yarışması

“Ahiler Kalkınma Ajansımız, Aksaray Valiliğimiz ile birlikte “Burası Aksaray Ulusal Fotoğrafçılar Maratonu” yarışmasını düzenliyor. Yarışmamız bugün itibarıyla başladı. Aksaray temalı çektiğiniz fotoğraflarınızla yarışmaya katılabilirsiniz.”

Festivalde, Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, AK Parti Aksaray Milletvekilleri Cengiz Aydoğdu ile İlknur İnceöz ve Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer de birer konuşma yaptı.

Stantları ziyaret etti

Bakan Varank, sonrasında festival alanında TÜBİTAK standını ziyaret ederek gençlere ve çocuklara Bilim Çocuk Dergisi dağıttı. Aksaray Bilim Festivali kapsamında Türk Hava Kuvvetleri akrobasi timi SOLOTÜRK, gösteri yaptı. SOLOTÜRK’ün tecrübeli pilotları Binbaşı Emre Mert ve Binbaşı Murat Bakıcı’nın performansı, izleyenleri heyecanlandırdı. Festivale katılan çok sayıda vatandaş tarafından coşkuyla izlenen gösteri, büyük alkış aldı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.