AKSUNGUR İHA Deniz Kuvvetleri’nde

Testleri başarı ile tamamlanan AKSUNGUR İHA, Deniz Kuvvetleri’ne hizmet vermeye hazır.

İHA tedarik projesi teslim faaliyetleri kapsamında yapılan testler sonunda ilk AKSUNGUR İHA, Deniz Kuvvetleri komutanları tarafından düzenlenen törenin ardından teslim alındı.

Resim

Milli Savunma Bakanlığı’nın resmî Twitter hesabı üzerinden AKSUNGUR’un teslimatı ile ilgili yapılan paylaşımda, “İHA tedarik projesi teslim faaliyetleri kapsamında, ilk AKSUNGUR İnsansız Hava Aracı, yapılan testler sonunda Deniz Kuvvetlerimiz tarafından teslim alındı. Emeği geçenleri kutluyoruz, Deniz Kuvvetlerimize hayırlı olsun.” ifadelerine yer verildi.

Resim

AKSUNGUR İHA

TUSAŞ tarafından yerli ve millî imkanlarla geliştirilen AKSUNGUR, MALE (orta irtifa – uzun dayanıklılık) sınıfı İHA olarak biliniyor.

Anka platformu üzerine inşa edilen İHA, bu sayede kısa zamanda ve uygun maliyetle geliştirildi.

Yüksek faydalı yük kapasiteli İHA, kesintisiz çok rollü istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevleri için ANKA-AKSUNGUR İHA sistemi; gündüz/gece istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevleri’ni EO/IR, SAR ve SIGINT faydalı yükleri ve çeşitli havadan yere silahlarla icra edebilir. ANKA-AKSUNGUR 40 bin feet’e kadar uzun süreli operasyonlara imkan veren iki adet çift turboşarjlı dizel PD-170 motoruna sahip olması dikkat çekiyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.