AKSUNGUR İHA’ya "sonobuoy" atış özelliği geliyor

TUSAŞ tarafından yerli ve millî imkanlarla geliştirilen Male sınıfı AKSUNGUR İHA’nın seri üretim süreci başlatıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hizmet edecek olan AKSUNGUR’un farklı konfigürasyonları geliştiriliyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için geliştirilen deniz karakol konfigürasyonundaki AKSUNGUR, özellikle denizaltı savunma harplerinde önemli bir kabiliyet artışı sunacak.

TUSAŞ tesislerine bir ziyaret düzenleyen Savunma SanayiST.com’un özel haberine göre, TUSAŞ İHA Sistemleri Genel Müdürü Ömer Yıldız, AKSUNGUR’a, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için sonobuoy atma ve sonobuoy dinleme kabiliyetlerinin entegre edildiğini açıkladı. 2021 sonuna dek sonobuoy atışının gerçekleştirilmiş olacağını belirtti. 

Sonobuoy nedir?

Türkçe litaretürde “sonik şamandıra” ya da “sonarlı şamandıra” olarak isimlendirilen sonobuoylar, hava ve su üstü platfomlarından atılan sensörlerdir. Atılma işleminin gerçekleşmesinin ardından belirlenen derinliğe inen sonobuoylar, özellikle denizaltılara yönelik akustik bilgi toplamaktadırlar. Sonobuoylar tarafından toplanan bu akustik bilgi, genellikle VHF kanalından hava ve/veya suüstü platformlara iletilmektedir. İletilen akustik verinin işlenmesiyle de denizaltının konum bilgisine erişim sağlanmaktadır. Azami 7,8 saat kadar görev yapabilen sonobuoylar, bir nevi denizaltı radarıdır.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.