AKSUNGUR ilk kez MAM-L ile mühimmatlı uçtu

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin (TUSAŞ) resmi twitter hesabından yaptığı paylaşımda; “Ülkemizin yerli ve milli ürünü #Aksungur ilk kez 12 adet MAM-L ile tam mühimmatlı olarak 20.000 feet irtifasında 28 saat uçtu. İstiklâl ve istikbâlimiz için MilliTeknolojiHamlesi TUSAŞ” ifadelerini kullandı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii,TUSAŞ tarafından geliştirilen çift motorlu AKSUNGUR ve tek motorlu ANKA+ İHA’lara TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen Hassas Güdüm Kiti (HGK) ve Kanatlı Güdüm Kiti (KGK) entegrasyonu da başladı. AKSUNGUR İHA ise 750 kg faydalı yük kapasitesine sahip. Yerli İHA’larımız gerçekleştirilen KGK ve HGK entegrasyonu sayesinde daha etkili vuruş kabiliyetine sahip olacak. AKSUNGUR’un envantere girmesi ile İHA’ların etkinliğinin daha da artması bekleniyor.

AKSUNGUR İHA Yüksek Faydalı Yük Kapasiteli İHA Kesintisiz Çok Rollü İstihbarat, Gözetleme, Keşif ve Taarruz Görevleri için ANKA-AKSUNGUR İHA Sistemi; gündüz/gece İstihbarat, Gözetleme, Keşif ve Taarruz Görevleri’ni EO/IR, SAR ve SIGINT faydalı yükleri ve çeşitli havadan yere silahlarla icra eden Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı bir İnsansız Hava Aracı Sistemidir. ANKA-AKSUNGUR 40000 ft’e kadar uzun süreli operasyonlara imkan veren iki adet çift turboşarjlı dizel PD-170 motoruna sahip.

AKSUNGUR İHA Sisteminde, gece vegündüz her türlü hava koşullarında istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevlerini gerçekleştirebilme yeteneği mevcut. Aynı zamanda, tam otonom operasyon, çift yedekli otomatik uçuş kontrol sistemi, çift yedekli otomatik kalkış ve iniş sistemi, çift yedekli elektrik güç üretim sistemi, çift yedekli şifrelenmiş sayısal veri linki, ANKA İHA Sistemleri ile Yer Kontol İstasyonu ve Veri Linki Uyumluluğu ve buzdan Koruma Sistemi’de mevcut. SATCOM ile Görüş Hattı Ötesi Operasyon esnekliği bulunan Aksungur İHA’larda DO-178 B uyumlu yazılım ve DO-254 uyumlu donanım mevcut. 

AKSUNGUR İHA, ilk kez 12 adet MAM-L ile tam mühimmatlı olarak 20.000 feet irtifasında 28 saat uçtu

Aksungur İHA’lar teknik olarak, PD-170 Çift Turbo Dizel Motor Tipi ve 2X170 HP (Deniz Seviyesi, ISA) Motor Gücüne sahip. 24 M Kanat Açıklığı ve 3300 KG Azami Kalkış Ağırlığı ile 750 KG Harici Yük ile 25 kft’te 12 Saat Taarruz / Deniz Karakol Görevini yerine getirebiliyor. 150 KG Faydalı Yük ile 40 kft’te 24 Saat Sinyal İstihbaratı Görevi, faydalı yük opsiyonları görüntü istihbaratı faydalı yükleri ve elektro optik/Kızılötesi/Lazer İşaretleyici/Lazer Mesafe Bulucu Kamerası ile, SAR/GMTI-ISAR Faydalı Yükü ve geniş alan gözetleme kamera sistemine sahip. 

Aynı zamanda, Sinyal istihbaratı (SIGINT) faydalı yükleri, COMINT/DF, ESM/ELINT, Deniz karakol faydalı yükleri, SAR/GMTI-ISAR Faydalı Yükü, Otomatik Tanımlama Sistemi, Sonobuoy Podu, MAD Boomu, Haberleşme faydalı yükeri, Uydu Haberleşmesi (SATCOM) ve Personel Yer Tespit Sistemi (PLS)’de mevcut.

MAM-L Mini Akıllı Mühimmat, düşük ağırlığı ile insansız hava araçları (İHA), hafif taarruz uçakları ve ağırlığın kritik olduğu hava-yer görevlerine yönelik geliştirildi. MAM-L, sabit ve hareketli hedeflere karşı yüksek vuruş hassasiyeti mevcut.

Çapı 160 mm olan Aksungur İha’ların uzunluğu 1 m, ağırlığı ise 22 kg. Menzili; 8 km (opsiyonel ataletsel navigasyon sistemi/küresel konumlama sistemi özelliği ile 14 km) ve arayıcı başlığı; yarı aktif lazer arayıcı başlık, harp başlığı tipi; reaktif zırhlara karşı etkili tandem, yüksek infilaklı parçacık etkili, termobarik, tapa tipi çarpma ve yaklaşma teknik özelliklerine de sahip.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.