AKSUNGUR’un üretim kapasitesi artıyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin insansız hava aracı çeşitliliğini arttıran AKSUNGUR İHA, farklı kullanım alanlarında kullanıcısına uygun çözümler sunuyor.

Özellikle Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından deprem bölgelerinde hasar tespit faaliyetlerinde kullanılan AKSUNGUR İHA’ların bölgedeki çalışmalarını TUSAŞ İHA Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Ömer Yıldız anlattı.

CNN TÜRK muhabiri Ahmet Melik Türkeş’in sorularını yanıtlayan Ömer Yıldız AKSUNGUR’un bölgedeki görevlerini;

“Deprem esnasında bölgedeki meteorolojik koşullar uygun olmadığı için depremden etkilenen bölgelerdeki İHA’lar kalkamadı. Bu nedenle Ankara’dan havalanan AKSUNGUR İHA hasar tespit çalışmalarına katkı verdi. Daha sonra cep telefonu kapsama ihtiyacı ortaya çıkıncı AKSUNGUR İHA üzerine takılan baz istasyonu ile havalandı ve iletişime destek verdi. Yerli İHA’nın kanadının altına takılan bir antenle aynı anda 200’e yakın ses ve data bağlantısı sağlandı.” sözleri ile özetledi.

aksungur ara

Seri üretim çalışmaları hız kazandı

TUSAŞ İHA Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Ömer Yıldız, AKSUNGUR İHA’nın üretim süreci hakkında da bilgi verdi. Bugüne kadar 8 adet AKSUNGUR İHA üretildiğini söyleyen Yıldız, 9-14 aralığında 6 İHA’nın da üretim bandında olduğunu aktardı.

TUSAŞ İHA Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Ömer Yıldız, 3 ayda 1 AKSUNGUR İHA üretilirken, üretim kabiliyetini ayda 1 üretime çıkardıklarını aktardı. Kısa süre içerisinde 1 ayda 2 AKSUNGUR İHA üretileceğini aktaran Yıldız, ihracat sürecine ilişkin de bilgi verdi. Yıldız, bugüne kadar Kırgızistan ve Angola’ya AKSUNGUR İHA ihraç edildiğini teslimatların ise henüz başlamadığını aktardı.

Editör : Şerafettin Bilgiç

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.