AKYA ile TCG PREVEZE denizaltısından başarılı atış

Milli Ağır Sınıf Torpido AKYA envantere girmek için testlerine hız kesmeden devam ediyor.

ROKETSAN tarafından yerli imkanlarla geliştirilen AKYA Yeni Nesil Ağır Sınıf Torpidosunun denizaltılardan atış testlerine devam edilirken ilk defa “MÜREN” savaş yönetim sistemi kullanılarak Marmara Denizi’nde TCG PREVEZE denizaltısından başarılı bir atış gerçekleştirildi.

Milli Savunma Bakanlığı, ilklere sahne olan AKYA’nın başarılı atışını resmi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla duyurdu.

MSB tarafından yapılan paylaşımda, “Millî olarak geliştirilen AKYA eğitim torpidosunun denizaltılarımızdan atış testlerine devam ediliyor. İlk defa “MÜREN” savaş yönetim sistemi kullanılarak Marmara Denizi’nde TCG PREVEZE denizaltımızdan başarılı bir atış gerçekleştirildi. Bu başarıya katkısı olan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Millî Savunma Bakanlığı Tersaneler Genel Müdürlüğü, Savunma Sanayi Başkanlığı, TÜBİTAK, ROKETSAN ve ilgili tüm paydaşlara teşekkür ederiz.” ifadelerine yer verildi.

AKYA, Mart 2021’de gerçekleştirilen ihale sonucunda MÜREN-PREVEZE SYS Projesi’ne entegre edilmişti.

AKYA Yeni Nesil Ağır Torpido

ROKETSAN tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen AKYA tümüyle milli imkanlarla geliştirilmiş, denizaltılardan çeşitli sınıf denizaltı ve su üstü hedeflerine angajman yeteneğine sahip yeni nesil ağır sınıf torpido olarak biliniyor.

AKYA yüksek hız, uzun menzil, aktif/pasif sonar başlığı, dahili ve fiberoptik kablo üzerinden harici güdüm özelliğine sahip. Ayrıca su üstü hedeflerine karşı dümen suyu güdümü de kullanılıyor.

AKYA, 2021 yılında başlaması planlanan testlerinden ilkini başarıyla icra etti. Ayrıca AKYA’nın büyük bir ihracat potansiyeli bulunuyor.

AKYA, bu atış testlerinin de başarıyla tamamlanmasının ardından, kullanımdaki mevcut yurtdışı kaynaklı muadilleri ile rekabet yeteneğine sahip üst düzey bir Ağır Sınıf Torpido Mühimmatı olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından envantere alınacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.