Albatros Kamikaze İDA’dan tam isabet

Mavi Vatan’ın yeni koruyucusu Albatros, testlerini adım adım geçerek envantere girmek için gün sayıyor.

AA’nın haberine göre, yerli ve milli imkanlarla üretilen Kamikaze İnsansız Deniz Aracı (İDA) sürüsü Albatros, test atışı kapsamında denizdeki hedef gemiyi tam isabetle vurarak batırdı.

2023_Ekim_20231008_2_60592901_93454393

ASELSAN tarafından geliştirilen ve içerdiği patlayıcının su üzerinde yüksek hızla düşman hedeflerine çarparak patlatılmasını sağlayan Kamikaze İDA Albatros için Mersin’de test atışı gerçekleştirildi.

Test kapsamında 8’li sürü halinde hareket edebilen Albatros, hedef gemiye saldırı gerçekleştirdi. ROKETSAN’a ait mühimmat bulunan Albatros Kamikaze İDA sürüsünden bir araç hedef gemiye çarparak patladı. Başarıyla tamamlanan test atışı sonucunda 22 metrelik hedef gemi dakikalar içinde sulara gömüldü.

2023_Ekim_20231008_2_60592901_93454395

Dünyada ilk defa İDA-İHA iş birliğinde müşterek operasyon icrası

Atışlı testte Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Bayraktar TB2 insansız hava aracı (İHA) da görev aldı. Uygulanan senaryo kapsamında Bayraktar TB2 tarafından tespit edilen hedefe, insansız deniz araçları yönlendirildi.

2023_Ekim_20231008_2_60592901_93454394

Böylelikle dünyada ilk defa İDA-İHA müşterek operasyonu ile İDA sürüsü kamikaze saldırı konsepti gösterilmiş oldu.

Mersin açıklarındaki test, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargahı’nda bulunan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün ile ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol ve diğer yetkililer tarafından da anbean takip edildi.

2023_Ekim_20231008_2_60592901_93454389

Öte yandan çevreye zarar vermemek için test öncesinde hedef geminin yıkandığı, yakıt ve yağ gibi kirlilik içerecek unsurlardan arındırıldığı öğrenildi.

ALBATROS-S

Kullanıcı müdahalesine ihtiyaç duymadan seyir yapabilen, yüksek seviye otonomi kabiliyetine sahip, merkezi bir kontrolden bağımsız sürü formasyonunda seyir ve görev icra edebilen İnsansız Deniz Aracı Sürüsü sistemi ALBATROS-S; botları farklı seyir formasyonları uygulayabilen İnsansız Deniz Aracı Sürüsü sürü unsurlarından ve engellerden (hareketli engeller dahil) sakınarak sürüdeki eksilmelere karşı da göreve devam edebilme yeteneğine sahip.

Verilen görevi sürü unsurları arasında otonom olarak paylaşabilen ALBATROS- S; farklı manevralar ile görevi otonom olarak sonlandırılabiliyor.

ALBATROS- S bir yandan yüksek hız, manevra kabiliyeti ve düşük Radar Kesit Alanı ile Kızılötesi Kesit Alanına sahipken diğer yandan otonom yazılımı sensör füzyonu, esnek ve artırılabilir sürü mimarisi, sabit ve hareketli engelleri algılama ve dinamik rota planlama ile GNSS ve haberleşme kesintisinde otonom harekatına devam edebilme gibi özellikleri de haiz.

Türk Donanması’nın denizdeki önemli kazanımlarından biri olacak ALBATROS-S; otonom, yarı otonom veya uzak komuta ile kullanılabiliyor.

Editör : Mehmet Yiğit Tanış

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.