Alman Meclisi’nden hava savunma füzesi alımına izin çıktı!

Alman Meclisi’nden hava savunma füzesi alımına izin çıktı!

Alman Federal Meclisi Bütçe Komitesi, Alman silahlı kuvvetleri tarafından kullanılan çeşitli hava savunma sistemleri için yeni füzelerin alınmasına izin verildiğine yönelik bir bildiri yayınladı.

Yayınlanan bildiride, Alman Silahlı Kuvvetleri envanterindeki MIM-104 Patriot hava savunma sistemleri için 500 adet hava savunma füzesi ve ilgili füze yedek parçalarının alımına izin verildiği belirtildi.

Almanya Patriot 2

Toplamda 3,01 milyar avro maliyetinin olması beklenen alımın 400 adet füzeyi kapsayan 2,4 milyar avroluk kısmının Federal Savunma Bütçesi’nden karşılanacağı, 602 milyon avro tutarında 100 adet füzeyi kapsayan kısmının ise NATO Destek ve Tedarik Ajansı (NSPA) tarafından finanse edileceği belirtildi.

NATO Destek ve Tedarik Ajansı tarafından finanse edilecek olan 602 milyon avro tutarında 100 adet füzenin, Almanya’nın Ukrayna’ya gönderdiği Patriot hava savunma sistemi ve füzeleri karşılığında satın alınacağı aktarıldı.

Bildiride, alınacak füzelerin versiyonu hakkında yorum yapılmazken, Alman Savunma Bakanlığı’na yakın bazı kaynaklara göre alım hem PAC-2 hem de PAC-3 füzelerini içerecek.

Almanya Patriot 3

Bildiride ayrıca 108 milyon avro karşılığında 120 adet IRIS-T hava savunma füzesi alımına da izin verildiği ifade edildi.

Alımın, Almanya’nın artan Rus kamikaze insansız hava aracı ve seyir füzesi saldırıları nedeniyle zarar gören altyapıyı korumak üzere Ukrayna’ya gönderdiği IRIS-T SLM hava savunma sistemleri için gönderilecek 120 IRIS-T hava savunma füzesinin yerine yapıldığı belirtildi.

Füzelerin 2026 yılından itibaren teslim edilmeye başlanacağı söylenirken, bu alımın 1280 adet IRIS-T hava savunma füzesi alımını kapsayan bir çerçeve anlaşmanın parçası olduğu ifade edildi.

IRIS-T 2

Avrupa’daki diğer ülkelerle ortak bir Avrupa hava savunma sistemi kurmak için yürütülen Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi’nin baş aktörlerinden olan Almanya, bu kapsamda ülke genelinde katmanlı hava savunması kurmak üzere yeni satın alımlar gerçekleştiriyor.

Kısa ve orta menzilde hava savunması için IRIS-T SLM sistemi, uzun menzilde hava savunması için MIM-104 Patriot sistemi ve atmosfer dışı önleme için Arrow 3 balistik füze savunma sistemi ile entegre bir hava savunması kurmak için çalışmalar yürütülüyor.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.