Almanlar Afganistan’ı terk etti

Afganistan’da bulunan ABD ve NATO güçleri bölgeden ayrılmaya devam ediyor. 11 Eylül saldırılarının ardından Afganistan’a gelen Almanya, 20 yıl sonra ülkeden ayrıldı. 

The Defense Post’un haberine göre, Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, ‘’Son birliklerimiz yaklaşık 20 yıl sonra bu gece Afganistan’dan ayrıldı ve eve dönüş yolundalar’’ sözleriyle Almanların Afganistan serüveninin resmen sonlandığını duyurdu. 

Bakan Kramp-Karranbauer Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, 2001 yılından bu yana bölgede görev yapan 150.000 askere teşekkür ederek, hizmetlerinden gurur duymalarını söyledi. Afganistan’da öldürülen Alman askerlerinin de asla unutulmayacağını belirtti. Ordu kayıtlarına göre, Afganistan’dan canlı olarak geri dönemeyen Alman askerlerinin sayısı 59. 

Afganistan’da son çekilme işlemi gerçekleşmeden önce Kararlı Destek Misyonu kapsamında görev yapan 1100 Alman askeri bulunuyordu. ABD başta olmak üzere geri kalan yabancı askerlerin 11 Eylül 2021’e dek bütünüyle ülkeden ayrılması bekleniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.