Almanya, Türkiye’ye silah satmayı kesti

Türkiye’nin Libya’da üstlendiği rolün büyük etkisi, geçtiğimiz günlerde Libya tarafından da teyit edilmişti. Bu büyük etki, Libya’da çıkarı olan pek çok devleti rahatsız etti. Söz konusu devletlerden biri olan Almanya, rahatsızlığını yeni bir kararla daha görünür kılmak istedi. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın açıklamasına göre, Türkiye’ye bir silah ambargosu uygulanacak. Bu ambargoya göre Türkiye, Almanya’dan deniz kuvvetleri alanında kullanılan araç ve teçhizat haricinde silah satın alamayacak. 

                                                      (Fayez es-Sarrac / lLibya Başkanlık Konseyi Başkanı)

Türkiye’nin çok sayıda silah talebine olumsuz yanıt verildi

Heiko Maas, General Anzeiger Gazetesi’ne konuştu. Artık silah satışı yapılmadığını belirttiği cümlelerine, Türkiye tarafından çok fazla talep olduğunu ama bu taleplere olumsuz dönüş yapıldığını da ekledi. 

Türkiye’nin bu ambargoyu büyük oranda dert etmediği, meselenin başından beri gösterdiği istikrardan anlaşılıyor. En başından bugüne, Ulusal Mutabakat Hükümeti ve Fayez Es-Sarrac’a desteğini belirterek seçtiği tarafa sadık kalan Türkiye, çeşitli ambargolara ve engellemelere karşı istikrarlı duruşunu muhafaza ediyor.

“Türkiye’nin Suriye savaşında yaptıkları bizim için kabul edilemez”

Maas Türkiye’nin NATO müttefiki gibi davranmadığını kastetti. Türkiye’nin kendi menfaatleri doğrultusunda davrandığını belirterek, “Türkiye’nin Suriye savaşında yaptıkları bizim için kabul edilemez” şeklinde konuştu.

Alman Dışişleri Bakanı Maas, Almanya’nın bir NATO üyesi ülkeye karşı bu tutumunun oldukça ileri seviyede olduğunu da ekleyerek sözlerini tamamladı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.