Almanya’da şirketlerin yüzde 90’ı son iki yılda siber saldırıya uğradı

Pandemi sebebiyle internet kullanımda yaşanan artış siber saldırganların faaliyetlerine ivme kazandırdı. 

Alman Bilgi Ekonomisi, Telekomünikasyon ve Yeni Medya Birliği (Bitkom) tarafından yapılan bir anket, son iki yılda Alman şirketlerin yüzde 90’ının siber saldırıya uğradığını ortaya koydu.

Farklı alanlardan 1067 firma arasında yapılan anket sonucu, şirketlerin 2020-2021 yıllarında enformasyon ve üretim sistemlerinin bloke edilerek sistemin yeniden işletilebilmesi için fidye istenmesi olaylarında artış yaşandığı tespit edildi.

Son iki yılda Almanya’daki her 10 şirketten dokuzunun veri hırsızlığı, espiyonaj ve sabotaj gibi siber saldırılarla karşı karşıya kaldığı belirtilen anket sonuçlarında firmaların yüzde 9’unun şirket varlıklarının tehdit altında olduğu kaydedildi.

Bitkom; veri hırsızlığı, casusluk ve sabotaj neticesinde Alman ekonomisinde oluşan zararın yılda 223 milyar avroya ulaştığına dikkat çekerken 2018 ve 2019 yıllarında siber saldırılardan doğan zararın 103 milyar avro civarında olduğunu belirtti.

Şirketler, saldırıların bir kısmının kasıtlı veya kasıtsız olarak personel kaynaklı olduğunu bildirse de yüzde 40’ının arkasında yarı zamanlı bilgisayar korsanlarının olduğu tahmin ediliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.