Türk savunma sanayii, insansız hava araçları teknolojisinde başarısını gerçekleştirdiği ihracatlarla süslüyor.

STM tarafından geliştirilen ALPAGU Sabit Kanatlı Vurucu İHA Sistemi, henüz Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterine girmeden ihraç edildi.

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, ALPAGU'nun ihracat başarısını TRT Haber'e verdiği röportaj ile açıkladı.

Saha testlerinde tam başarı

Bu süreçte ALPAGU’nun mühimmatlı test atışı da dahil olmak üzere tüm saha testlerini başarıyla tamamladığını ifade eden Güleryüz, söz konusu ülkeye ilk teslimatları gerçekleştirdikleri bilgisini de paylaştı. Böylece, Türkiye'de envantere girmeden ihracat başarısı yakalan milli teknolojilere bir yenisi daha eklenmiş oldu.

STM’nin dünyada ve Türkiye’de taktik mini İHA üretiminde öncü olduğunu belirten Güleryüz, Milli Savunma Bakanlığı’nın ihtiyaçları doğrultusunda Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinesinde gerçekleşen çalışmaların her geçen gün daha da olgunlaştığının altını çizdi.

ALPAGU (1)

ALPAGU için birçok ülke sırada

Türkiye’de ilk kez milli mühendislik gücüyle taktik mini İHA ailesi oluşturduklarının altını çizen Güleryüz, yine STM imzalı döner kanatlı vurucu İHA Kargu’nun da üç farklı kıtada 10’dan fazla ülkeye ihraç edildiğini hatırlattı.

Bayraktar TB2 SİHA ihracatı, Baykar'ı "küresel savunma ligine" taşıdı Bayraktar TB2 SİHA ihracatı, Baykar'ı "küresel savunma ligine" taşıdı

Şimdi de sabit kanatlı vurucu İHA ALPAGU’nun ilk ihracatını gerçekleştirdiklerine işaret eden Güleryüz, şöyle devam etti:

“Vurucu İHA’mız KARGU ve gözcü İHA’mız TOGAN’da olduğu gibi ALPAGU’ya da farklı kıta ve ülkelerden yoğun ilgi var. Şu anda çok sayıda ülke ile ALPAGU’nun yeni ihracatları için görüşme halindeyiz. ALPAGU için sırada bekleyen ülkeler var.

ALPAGU’nun Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine girmesi için de sözleşme görüşmeleri devam ediyor. Görüşmelerin tamamlanmasının ardından TSK’ya çok sayıda ALPAGU’nun teslimatını yapacağız

Milli teknolojilerimizle ordumuzu donatırken, yurt dışı satışlarla savunma sanayiimizin ihracat hedeflerine katkı vermeye devam edeceğiz.”

ALPAGU Sabit Kanatlı Vurucu İHA Sistemi

ALPAGU Taşınabilir Sabit Kanatlı Vurucu İHA Sistemi, taktik seviye keşif, gözetleme ve görüş ötesi hedeflerin isabetli şekilde imha edilmesi maksadıyla tasarlanmış, tek er tarafından taşınabilen Sabit Kanatlı Vurucu İHA Sistemi olarak STM tarafından geliştirdi.

ALPAGU , kompozit gövde ve aviyonik tasarımı sayesinde oldukça hafif ve ergonomik olarak tasarlandı. Sistem, STM tarafından geliştirilen görev bilgisayarı ve uçuş kontrol sistemi marifetiyle tamamen otonom şekilde seyrüsefer icra etmekte olup, hedeflerin tespiti ve imhası “Man-in-the-Loop” prensibi ile tamamen operatör kontrolünde gerçekleştiriliyor.

ALPAGU, geniş açılı, entegre görüntüleme sistemleri sayesinde, gece ve gündüz etkin şekilde görev yapabiliyor.

Sistem; “Sabit Kanatlı Vurucu İHA Sistemi”, “Fırlatıcı Lançer” ve “Yer Kontrol İstasyonu” bileşenlerinden oluşuyor.

Kabiliyetler | Yetkinlikler

 • Gündüz ve gece etkin operasyon
 • Hassas vuruş kabiliyeti
 • Hareketli hedeflerin tespit ve takibi
 • Yüksek performanslı otonom seyrüsefer ve uçuş control sistemi
 • Tek er tarafından kullanılabilme
 • Hafif ve kolay taşınabilir platform tasarımı
 • Uçuş sonlandırma, vuruş iptali (Waive off) veya kendini imha modları
 • Hafif tasarım elektronik yaklaşma tapası
 • Özgün milli gömülü donanım ve yazılım
 • Yüksek açılı yanal kameralar
 • Görüntü işleme tabanlı atış kontrol sistemi