ALPİN uçuşa hazır

Yaklaşık 1,5 yıldır devam eden kapsamlı çalışmaların sonunda kullanıma hazır hale gelen yüksek yük taşıma kapasiteli insansız helikopter ALPİN’in test uçuşları başarıyla tamamlandı.

TİTRA Teknoloji tarafından yapılan açıklamada, “Yaklaşık 1,5 yıldır azim ve gayretle üzerinde çalıştığımız yeni tip insansız helikopter projemizde ilk fazın sonuna geldik. İnsanlı bir platformu tam otonom insansız bir platforma dönüştürdük. Test uçuşlarımızı başarıyla gerçekleştirdik. Sivil ve askerî alanda ihtiyaçlara cevap vermek üzere, yüksek yük taşıma kapasiteli insansız helikopterimiz ALPİN semalarımızda uçuşa hazır. Bu süreçte bizi destekleyen tüm iş ortaklarımıza teşekkürü bir borç biliriz.” ifadelerine yer verildi.

ALPİN projesi ile hâlihazırda kullanılan bir insanlı helikopteri, 18 ay sonunda tamamen insansız hâle getiren TİTRA Teknoloji; ayrıca ALPİN’e 840 km menzil, 160 kg taşıma kapasitesi ve 15.000+ feet irtifada uçuş özellikleri kazandırdı.

ALPİN VTOL İHA, CH-7 modeli ultralight serisi tek kişilik helikopterin insansızlaştırılması/otonom özellik kazandırılması sonucu üretimi yapılan bir insansız hava aracı olarak biliniyor. Proje, Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından açılan Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Aracı İhalesi kapsamında geliştiriliyor.

ALPİN’in doğal afet durumlarında keşif, gözlem; gıda, ilk yardım vb. faydalı yüklerinin transferi; haritalama ve görüntüleme uygulamaları; saldırı, saldırı bertaraf etme/savunma gibi özellikleri bulunuyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.