Amazon satıcıları ürünleri için sahte değerlendirmeler satın alıyor

Amazon alışveriş sitesinde, sahte değerlendirmeler sayesinde ürünlerini alıcıların gözünde ön plana çıkartmak isteyen satıcılar, yanlış konfigüre edilmiş bir veri tabanından faydalanmaktaydı.

Info Security tarafından yapılan habere göre SafetyDetectives araştırma takımı Çin merkezli Elasticsearch isimli bir sunucu buldu. 7 GB boyutundaki kaynağın içerisinde satıcılara ait mail adresleri ve WhatsApp ya da Telegram telefon numaraları ile birlikte Amazon hesaplarından değerlendirmelerde bulunan profillere ait mail adresleri, soyadları ve online ödeme sistemi PayPal hesap detayları gibi bilgileri içeren 13 milyon kayıt bulundu.

SafetyDetectives’e göre Amazon satıcıları sahte alıcılara satın alıp beş yıldız vermelerini istediği ürünlerin listesini yolluyordu. Listedeki ürünleri satın alan sahte alıcılar Amazon üzerinde ürünlere beş yıldız değerlendirmesinde bulunuyordu. Sahte alıcılar değerlendirmede bulunca PayPal hesapları üzerinden ürün için verdikleri paranın karşılığını geri alıyor ve sunmuş oldukları sahte beş yıldız değerlendirme hizmetinin karşılığında bir ödeme olarak da ürünler kendilerinde kalıyordu.

1 Mart tarihinde bulunan veri tabanının sahibi bulunamadı ancak veri tabanının sahibinin Amazon satıcıları yerine üçüncü bir parti olduğu düşünülüyor. Ortaya çıkan sunucunun büyük bir şirketin alt kuruluşlarından birine de ait olabileceği düşünülüyor. Tüketici koruma yasalarına aykırı olan sunucunun sahibi ve bu sahte değerlendirmeler için para ödemiş satıcılar Amazon’un hizmet kullanım koşullarını deldikleri için bir yaptırımla karşılaşabilir.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.