Amazon’a darbe! Pentagon, JEDI sözleşmesini yeniden Microsoft’a verdi !

ABD Savunma Bakanlığı, Microsoft’un, Pentagon’un 10 milyar dolarlık bilişim sözleşmesini yeniden kazandığını açıkladı. Microsoft, Pentagon’un geçen yıl Ekim ayında 10 milyar dolar değerinde ve ordunun tarihteki en büyük bilgi teknolojisi sözleşmesi olan ‘Ortak Kurumsal Savunma Altyapısı, JEDI’ sözleşmesine sahipti.  
Microsof yenilenen sözleşme ile, ABD Savunma Bakanlığı iş, görev ve altyapı operasyonlarını desteklemek ve kurumsal düzeyde hizmet vermek için yeniden destek sağlayacak. 

Forbes’de yer alan habere göre, Microsof’un yeniden ihaleyi alması, Amazon için büyük bir darbe. Amazon ile ilgili ABD Savunma Bakanlığı’ndan bir açıklama gelmiş ve Amazon’un satın alma sürecinde hatalar olduğu iddia edilmişti. Amazon şirketi ise, yetkililerin gönderdikleri tekliflerin bazı teknik yönlerini doğru bir şekilde değerlendirmediğini ve Pentagon’un, Başkan Donald Trump’ın Washington Post’un sahibi ve CEO’su Jeff Bezos’a karşı kişisel hoşnutsuzluğu nedeniyle Microsoft lehine karar verdiğini iddia etmişti. 

Microsoft böylelikle Pentagon’un teknolojisini modernleştirme çabalarının merkezinde yer alan multi milyar dolarlık anlaşmayı netleştirmek için Amazon, IBM, Oracle ve Google’ı yenmiş oldu. Sektör analistleri ise Amazon’u, daha önce Milli İstihbarat Teşkilatı CIA’de hizmet ettiği için “açık ara önde gelen” bir firma olarak değerlendirmişlerdi.
 

Pentagon’un 10 milyar dolarlık JEDI anlaşması yeniden Microsoft’ta!
‘Ortak Kurumsal Savunma Altyapısı, JEDI’ programı, ABD ordusunun zayıf bir şekilde entegre edilmiş yaşlı bilgisayar ağlarını, sahadaki askerlerden savaş uçaklarına, donanma gemilerine kadar tüm ağ varlıklarını kapsayacak tek bir sistem ile değiştirmeyi amaçlıyor.
İngilizce adıyla ‘The Joint Enterprise Defense Infrastructure Cloud,JEDI’; ‘Ortak Kurumsal Savunma Altyapısı’ programı sözleşmesi, Pentagon’un teknolojik olarak daha çevik hale getirilmesini hedefliyor. Bu program ile birlikte, ordunun belli başlı verilerine savaş alanlarından ve diğer uzak konumlardan daha iyi erişiminin sağlanması da öngörülüyor.
Her ne kadar Pentagon savaş gücüne sahip olsa da, uzmanlara göre, Pentagon’un bilgi teknolojisi oldukça yetersiz ve zayıf kalıyor. Yetkililer, güncel olmayan bilgisayar sistemlerine sahip olmaktan ve dosyalara erişememekten veya özel sektörde olabildiğince hızlı bilgi paylaşamamaktan şikayetçi. Microsoft ile yapılacak yeni çalışma ile bu eksikliklerin hızlı bir şekilde giderilmesi hedefleniyor. 

 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.