Amazon’daki veriler için güvenlik riski bulunuyor olabilir

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/7eO9zIbVpkXuWCSRHZguBC” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Politico’da yer alan habere göre Amazon’da milyonlarca kişinin verisi için güvenlik riski bulunuyor. Kullanıcıların kredi kartı, kişisel, sağlık bilgileri vb. detayların korunmasında riskler olduğu ve bu risklerin Amazon çalışanları tarafından keşfedildiği aktarıldı. Ancak bu kişilerin zorla işten çıkarıldığı iddia edildi.

Söz konusu habere biri Avrupalı ikisi ABD’li çalışandan bilgi alındığı kaydedildi. Bu kişilerin de Amazon’da üst düzey güvenlik çalışanları olduğu aktarıldı. Çalışanların ABD’nin Seattle şehrindeki yönetime konuyla ilgili bilgilendirme yaptığı kaydedildi. Ancak çalışanların işten uzaklaştırdığına vurgu yapıldı.

3 çalışanın da gelecekte iş bulamama kaygısı nedeniyle haber bilgisini aktarırken isimlerini gizlediği belirtildi.

Bir Amazon sözcüsü yaptığı açıklamada gizliliğin korunarak ve verilerin güvenliği sağlanarak müşterilerin güvenini sürdürmenin şirketin amacı olduğunu belirtti. Bu amacın uzun süredir devam eden bir öncelik olduğunu aktardı. Açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi;

“Bu yanlış, doğrulanmamış ve tarihli iddialar kişisel bilgileri güvende tutma taahhüdümüzü yansıtmamaktadır. Amazon kapsamlı, uzun süren yerleşik gizlilik ve güvenlik politikalarına, prosedürlerine ve teknolojilerine sahiptir. Uyumluluğu sağlamak ve 0 toleransa sahip olmak için hizmetlerimizi düzenli olarak denetleriz. Her kademedeki çalışanımızı bu politikamıza takip ederiz.”

Amazon olarak saklanan verilerde sipariş geçmişi, ödeme bilgisi, reklamlardan toplanan veriler ve kimlik bilgileri yer alıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.