AMD patentinde hibrit CPU-FPGA tasarımı

Field Programmable Gate Array (Alanda Programlanabilir Kapı Dizisi) olarak isimlendirilen devreler mantık blokları, bu blokların bağlantıları ve geniş uygulama alanına sahip olan sayısal tümleşik devler olarak çalışıyor. Özel görevler üzerinde çalışan bu devreler, yapay zeka teknolojisinde ve mühendislik işlemlerinde önemli görevlere sahip.

Daha önceden Intel’in Xeon işlemciler ile FPGA devlerini birleştireceğine dair haberler ortaya çıkmıştı. Şimdi ise AMD’nin bir patentinde konuyla ilgili gelişmeler kendini gösterdi.

Geçtiğimiz ekim ayında AMD’nin Xilinx’i satın alma planları haberlere konu olmuştu. Geçtiğimiz perşembe günü de ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO), işlemci ile söz konusu devlerin entegresini içeren bir patent yayınladı. Ancak patentle üretilecek olan işlemcilerin piyasaya sürülmesi için uzun zaman olduğu aktarılıyor.

AMD’nin uzun süredir yapay zeka işlemlerini hızlandırmak için çalıştığı biliniyor. Firma ilk olarak Radeon Impact AI isimli hızlandırıcı serisini piyasaya çıkarmıştı. Sonrasında 2018’de Radeon RX 5000 serisi ile ilk 7 nm ekran kartı MI60’yı piyasaya sürmüştü.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.