Anadolu LHD Gemisine törenle Türk Bayrağı çekildi

Türk Deniz Kuvvetleri’nin gücüne güç katacak ve 2022 yılının Aralık ayında hizmete girmesi planlanan 232 metre boyu ve 27.000 ton deplasmanı ile donanmanın en büyük gemisi olacak Anadolu LHD Gemisi, Türk Bayrağıyla seyre çıkacak.

Türk Bayrağının çekilmesiyle birlikte Anadolu LHD Gemisi, 07 Mart 2022’de ilk seyrini gerçekleştirecek ve Liman Kabul Testleri başlayacak.

Konu ile ilgili açıklama yayınlayan Milli Savunma Bakanlığı,

“17 Nisan 2016’da inşasına başlanan ve 2022 yılının Aralık ayında hizmete girmesi planlanan 232 metre boyu ve 27.000 ton deplasmanı ile Deniz Kuvvetlerimizin en büyük gemisi olacak Çok Maksatlı Amfibi Gemi LHD ANADOLU’ya törenle Türk Bayrağı çekildi.

Şanlı Bayrağımızın çekilmesiyle birlikte LHD ANADOLU, 07 Mart 2022’de ilk seyrini gerçekleştirecek ve Liman Kabul Testleri başlayacak. Şimdiden ülkemize, asil milletimize ve Deniz Kuvvetlerimize hayırlı olsun.” ifadelerine yer verildi.

Geçtiğimiz günlerde Anadolu LHD Gemisi ile ilgili başka bir açıklama yapan Savunma Sanayii Başkanlığı, Bayraktar TB3 SİHA’ların gemide kullanılacağını tekrarlamıştı.

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada,

“İnşası biten Anadolu Gemisi ilk teknik seyrine çıkmaya hazırlanıyor. Sonrasında kabul testlerine geçeceğimiz Anadolu, Bayraktar TB3 SİHA’larımızla Donanmamızın gücüne güç katacak. Büyük ve güçlü Türkiye’nin bekası için hedefimiz Tam Bağımsız Savunma Sanayii.” ifadeleri kullanılmıştı.

Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi Anadolu LHD, Bayraktar TB3 SİHA’lar ile Türk Donanması’na büyük kazanımlar sağlayacak.

Anadolu LHD Gemisi

Türkiye’nin en büyük gemisi olacak Anadolu LHD Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi, 2022 yılının ilk yarısında envantere girecek.

Anadolu LHD’nin en hızlı biçimde envantere girmesi için yapılan çalışmalar Sedef Tersanesi’nde hız kesmeden devam ediyor.

Anadolu LHD’nin bazı detay donanımları ise Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edildikten sonra icra edilebilecek.

Anadolu LHD’nin silahlı insansız hava aracı (SİHA) gemisine dönüştürülmesi sürecinde katlanabilir kanatlara sahip olacak 30 ila 50 arasındaki Bayraktar TB3 SİHA platformu gemiye konuşlandırılacak. Anadolu LHD’ye entegre komuta merkezi ile de aynı anda en az 10 adet Bayraktar TB3 SİHA’nın operasyonlarda kullanılabilecek.

Ana tahrik ve sevk sistem entegrasyonu tamamlanan L400 Anadolu LHD Gemisi Liman Kabul Testlerine (HAT) devam ediyor. 2022 yılı Aralık ayında Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edilecek. Sedef Tersanesi takvim ile ilgili herhangi bir aksaklık olmadığını çalışmaların planlandığı üzere devam ettiğini ifade etmişti. Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edildiğinde amiral gemisi olacak olan Anadolu LHD aynı zamanda Türk Donanma tarihinin en büyük savaş platformu olacak.

Anadolu LHD Gemisi dört adet Mekanize Çıkarma Aracı, iki adet Hava Yastıklı Çıkarma Aracı, iki adet Personel Çıkarma Aracının yanı sıra uçak, helikopter ve insansız hava araçları da taşıyacak. 231 metre uzunluk ve 32 metre genişlikteki geminin tam yük deplasmanı yaklaşık 27 bin ton olacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.