Ankara ve İslamabad’dan kritik adım

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/2OKD2mzDX5qo1Jn8jyCZqU” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Türkiye ve Pakistan MİLGEM korvet gemisi ve ATAK helikopterlerinin ardından savunma sanayii alanında teşriki mesailerine ivme kazandırmak için görüşmeler gerçekleştiriyor.    

Bloomberg kaynaklı habere göre, Türkiye ve Pakistan ortaklaşa füze ve savaş uçağı üretimi için temas halinde.Türkiye özellikle SİPER uzun menzilli hava savunma projesi ve Milli Muharip Uçağı’nın geliştirilmesinde nükleer güç Pakistan’ı potansiyel bir ortak olarak görüyor. 

Periyodik görüşmeler gerçekleşiyordu 

Son aylarda Pakistanlı ve Türk yetkililerin karşılıklı ziyaretleri hız kazanmıştı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar sadece ekim ayından bu yana Pakistanlı yetkililer ile 5 kez  bir araya geldi. Geçen ocak ayında ise Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı Mücahit Enver Han Türkiye’ye gelerek hem İstanbul’da hem de Ankara’da görüşmeler gerçekleştirmiş ve savunma sanayii iş birliğinin önemine değinmişti. Görüşmeler ile önemli bir mesafe katedildiği düşünülse de bir sonraki görüşmenin ne zaman veya nerede olacağına dair henüz bir bilgi yok.  

Türkiye Çin teknolojisi ile tanışabilir

Asya jeopolitiğinin iki stratejik ortağı, beraber hayata geçirdikleri Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC) ile dirsek temaslarını artırmışlardı. Pakistan envanterinde önemli bir yer tutan JF-17 savaş uçaklarını Çin ile beraber geliştirmiş yine Shaheen balistik füzesinin tasarımında da Çin’in desteğine başvurmuştu. Pakistan’ın Çin ile olan bu yakınlığı göz önünde bulundurularak yaşanan gelişmelerin F-35 projesinin dışına itilmiş Türkiye’nin Çin silah teknolojisi ile tanışması ve yakınlaşmasına sebep olabileceği tahmin ediliyor.  

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.