Antarktika araştırma sahası ASELSAN ile genişledi

Türkiye’nin bu yıl 6. Ulusal Bilim Seferini düzenlediği Antarktika’da yerli ve milli ekipmanlar sefere katılan tüm bilim insanlarının emniyetini sağladı. Antarktika’da kullanılan ve ASELSAN’ın ürettiği telsiz tekrarlayıcı sistemi sayesinde bilimsel çalışmalar, farklı bölgelere yayılarak genişledi.

Dünyanın en soğuk, rüzgarlı ve kurak kıtasında çalışmalarını yürüten bilim insanları için ASELSAN’ın telsiz tekrarlayıcı sistemleri, telsizleri ve güneş enerjisi sistemleri bilimsel faaliyetlerde çalışmaları kolaylaştırdı. Çalışmalarını tamamlayarak yurda dönen ekip üyeleri, ASELSAN sistemlerinin kendilerine nasıl yardımcı olduğunu anlattı.

6. Ulusal Antarktika Bilim Seferinde Lojistikten Sorumlu Sefer Yardımcısı Özgün Oktar, Antarktika Horseshoe Adası üzerinde bulunan Türk Bilim Kampında en önemli ihtiyaçlardan birinin telsiz tekrarlayıcı sistemi olduğunu belirterek, “Adamızın çevresinde yerel olarak iletişim ihtiyacımızı karşılayacak olan ünitenin kurulumunu gerçekleştirdik. Sefer katılımcılarımız, ASELSAN’ın taşınabilir telsiz sistemleriyle, yerli ve milli telsiz tekrarlayıcıyla adanın tamamında ve çevrede güvenli iletişim kurup çalışmalarını kesintisiz yürütebildi” dedi.

Telsiz tekrarlayıcı ile araştırma sahası genişledi

Antarktika’da iletişim kurmanın; kendileri için can güvenliği, emniyet ve güven demek olduğunu aktaran Oktar, “Adanın farklı yerlerinde veya başka bir noktada üs ve kamptan uzak bir araştırmacıya ulaşamamamız bizim için aslında bir acil durum anlamına geliyordu. Ancak çalışmaları da farklı bölgelere yayarak genişletmek istedik. Bu sebeple bu yıl Antarktika için tasarlanmış olan ASELSAN’ın ürettiği telsiz tekrarlayıcı sistemi kurduk. Bu sayede aslında şu an bulunduğumuz yüksek irtifada adanın tamamını ve ana kara dahil olmak üzere çevremizdeki birçok bölgeyi telsiz kapsamına almış olduk” şeklinde konuştu.

ASELSAN, Antarktika’ya bilimsel çalışmalar yapmak amacıyla giden bilim insanlarına iletişim ve enerji teknolojileriyle destek oldu. 15 adet 3700 Telsiz, Mobil Tekrarlayıcı Telsiz ve Taşınabilir Hibrit Güç Destek Birimi, Antarktika’nın soğuk ve zorlu koşullarında araştırmalar yürüten Türk ekibinin işini kolaylaştırmak için görev yaptı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.