Apple: iPhone ve Mac’lerde güvenlik açığı var

Milyonlarca kullancısı olan iPhone, iPad ve Mac cihazlarında güvenlik açığı olduğu ortaya çıktı.

Dünya teknoloji devi Apple; bazı iPhone’larda, iPad’lerde ve Mac’lerde ‘hacker’ların ele geçirmesine olanak sağlayan büyük bir güvenlik boşluğu olduğunu açıkladı.

Russian Today’in haberine göre Apple, Çarşamba günü güvenlik açıklarını ortaya çıkaran ve bu sorunun aktif olarak istismar edilmiş olabileceğinin farkında olduğunu kabul eden iki güvenlik raporu yayınladı.

Güvenlik açıkları hakkında birkaç ayrıntı paylaşan Apple; hem iOS hem de MacOS’ta çekirdek ayrıcalıklarıyla rastgele kod yürütebileceğine dikkat çekti.

Apple güvenlik açığını kapatmak için harekete geçti: iPhone'lara acil  güncelleme - Yeni Şafak

Şirket, ‘hacker’ların söz konusu güvenlik açığından faydalanarak cihazlara kullanıcı gibi giriş yapabileceği konusunda uyardı. Ayrıca bu cihazların bilgisini de paylaştı. Buna göre cihazlar arasında; iPhone 6S ve üstü modeller, beşinci nesil ve sonrası bazı iPad modelleri, tüm iPad Pro modelleri, iPad Air 2, MacOs Monterey işletim sistemli Mac bilgisayarlar ve bazı iPod modelleri yer alıyor.

Güvenlik açığının özellikle gazeteci ve aktivist gibi kişileri hedef aldığı düşünüldüğü için bu kişilere, telefonlarını gücellemeleri konusunda uyarıda bulunuldu.

Bu güvenlik açığından henüz kaç kişinin etkilendiğine dair net bir bilgi bulunmasa da en azından onlarca kişinin verilerine erişildiği düşünülüyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.