Apple, Mac’ler için geliştirilen malware için yanlışlıkla onay verdi

Bilgisayarlarda güvenlik kullanıcıların en önemli önceliklerinden biri olmuş durumda. Güvenlik araştırmacıları da kullanıcıların kullandığı uygulamalar üzerinde analiz yapıyor. Son analizlerde de Mac modellerinde kullanılmış olan Shlayer isimli yazılımın bir malware (kötü amaçlı yazılım) olduğu anlaşıldı.

Uygulamaların mağazaya eklenmesinden önce katı kurallar uyguladığı bilinen Apple, bir yazılımda zafiyete düştü. Güvenlik ve gizlilik amaçlı incelenen uygulamalar uygun görülmeleri halinde mağazada yer alıyor ve kullanıcılarla buluşuyor. Ancak bu süreçte de kötü amaçlı yazılımların aşamaları geçebildiği tespit edildi. Bir reklam virüsü olarak kullanıcıların karşısına çıkan malware, Apple tarafından onaylanmış ilk malware olma unvanını da eline aldı.

Mac modellerinde onaydan geçen ilk virüs

Malware hakkında bilgi veren araştırmacılar, yazılımın kendisini Adobe Flash Player görünümüne bürüdüğünü aktardı. Yazılımın kullanıcılara ait internet ve ağ trafiğini inceleyerek reklamlar gösterdiği belirtildi.

Apple durumun anlaşılmasından sonra yazılıma verdiği onayı iptal etti ve Mac modellerinde çalışmasını engelledi. Bununla birlikte yazılımın geliştirici hesabının kapatıldığı ve verilen sertifikaların da kaldırıldığı belirtildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.