Apple’dan Pegasus’a karşı önlem

Apple, iPhone ve İpad cihazlarını Pegasus casus yazılımından korumak için yeni bir dizi önlemler almaya başladı.

iMessage üzerinden gönderilen bir PDF dosyasıyla, kullanıcıların dosyaya tıklamasına gerek kalmadan Apple markalı telefon ve tabletlerin ele geçirilebilmesi, kısa süre önce bağımsız araştırmacılar tarafından ortaya konduğu biliniyor.

Pegasus casus yazılımının cihazları ele geçirmesine karşı Apple şirketi, hızlıca iPhone, iPad ve Apple Watch cihazlar için yeni bir güncellemeyi devreye alarak bu sorunu çözdüğünü duyurdu.

Toronto Üniversitesi’ndeki Citizen Lab’den araştırmacı Bill Marczak telefonlara sızıntı ile ilgili “Cihazların hiçbir şeye tıklamadan ele geçirilebileceğine dair kanıtlar görmüştük fakat ilk defa bunun bir örneğiyle karşılaştık” ifadelerine yer vermişti.

Citizen Lab, bu açığın bir Suudi aktivistin telefonunun ele geçirilmesi için kullanıldığını, bunun arkasında özellikle gazetecileri, muhalifleri ve aktivistleri hedef alan İsrail merkezli NSO Group adlı şirketin olduğunu düşündüklerini belirtmişti.

Konuya dair bir açıklama da İsrail merkezli NSO’dan geldi. NSO, yaptığı açıklama ile istihbarat ve kolluk kuvvetlerine, terör ve suçla mücadele için hayat kurtaran teknolojiler satmaya devam edeceklerinin mesajını verdi.

Güvenlik uzmanları ise bu yazılımın çok tehlikeli olduğunu ve yalnızca üst düzey kişileri etkileyebileceğini söylerken sıradan kullanıcıların endişelenmemesi gerektiğini de ekledi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.