Türk Donanması'na güç verecek insansız sistemlerin kritik bileşenlerinin yerli olarak üretimi amacıyla yeni anlaşmalar yapılmaya devam ediyor.

İsrail, askeri ürün ve siber sistem satışında rekor seviyede İsrail, askeri ürün ve siber sistem satışında rekor seviyede

ARES Tersanesi ile TÜMOSAN, ULAQ silahlı insansız deniz aracının ana tahrik sisteminde kullanılacak yerli dizel marin motorların tedariki konusunda sözleşme görüşmelerine başladı.

Söz konusu iş birliği Kamuyu Aydınlatma Platformu tarafından bugün yazılı olarak duyuruldu. Duyuruda, "ARES TERSANECİLİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. ile TÜMOSAN MOTOR VE TRAKTÖR SANAYİ  A.Ş. arasında ULAQ Serisi Silahlı İnsansız Deniz Araçları Projesi kapsamında inşa edilen ULAQ-SİDA' ya entegre edilecek prototip yerli dizel marin motorlarının tedariki konusunda sözleşme görüşmelerine başlanmıştır." ifadelerine yer verildi.

Anlaşma ile ULAQ'ın mevcut ithal motorlarına benzer şekilde 450 hp sınıfı motor geliştirilmesi amaçlanıyor. Anlaşma belirlendiği gibi giderse yerli dizel marin motorların ilk prototipinin bu yıl hazır olacağı iddia ediliyor.