ASELSAN Sarp Dual Ukrayna yolcusu

Türk savunma sanayii son yıllarda yaptığı atılımı ihracat başarılarıyla taçlandırıyor.

Son olarak ASELSAN tarafından üretilen Sarp Dual Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi ve Sarp Zafer NSV Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi, Kozak-2M1 araçlarına monte edilmek üzere Ukrayna’ya ihraç edildi.

Practica firmasının aktardığı bilgiye göre Ukaryna, Kozak-2M1 zırhlı araçlarının silahlandırması için ASELSAN Sarp Dual Uzaktan Kumandalı Silah Sistemleri (UKSS) tedarik edecek.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, “Bu, Ukrayna askeri teçhizatı için savaş görevlerinin kalitesini önemli ölçüde artırabilecek tamamen yeni bir çözüm.” ifadelerine yer verildi.

Sarp Dual tek sistemde 2 adet silahın kullanılmasına imkan sağlıyor. Sarp Zafer kulesine ise aracın içinden, personel zırh koruması altındayken mühimmat yüklenebiliyor. Sarp Zafer TSK operasyon tecrübeleri ile geliştirildi.

ASELSAN Ukrayna ile daha öncede bazı projelerde çalışmıştı. Ukrayna tanklarının modernizasyonunda ASELSAN üretimi telsizler kullanılmıştı.

Ayrıca Katar’a ihraç edilen Ejder Yalçın araçlarında kullanılan Sarp Dual sistemlerinde Ukrayna üretimi Skif tanksavar füzeleri kullanılmıştı.

Sarp Dual Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi

ASELSAN Sarp Dual Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistem, ana silah olarak 7,62mm makinalı tüfek, 12,7mm uçaksavar veya 40mm bombaatar takılabilen, bu silahların yanına yardımcı silah olarak ise 7,62mm makineli tüfek takılabilen bir silah sistemi olarak ön plana çıkıyor.

Gelişmiş uzaktan komuta ve gözetleme imkânı sağlayan Sarp Sistemi, atış yapan personelin ortam farkındalığını artırıyor ve güvenliğini en üst seviyeye taşıyor. Sarp Dual, tekerlekli/paletli zırhlı araçlara ve sabit platformlara entegre edilebilen, uzaktan komutalı olması nedeniyle personel güvenliğini sağlayan etkili ve çok yönlü bir sistem.

Sarp Zafer NSV Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi

Sarp Zafer NSV Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi, muharebe alanı ihtiyaçlarına cevap vermek ve kritik tesisleri korumak üzere hassas keşif yeteneğini etkin atış gücü ile birleştiriyor. Sarp Zafer NSV Sistemi, taktik kara araçlarında hava ve kara tehditlerine karşı kullanılabileceği gibi sabit tesislerde asimetrik tehditlere karşı da kullanılabiliyor.

Kullanım gereksinimlerine uygun olarak sisteme, 12,7 mm NSV makinalı tüfek veya 7,62 mm PKM makinalı tüfek takılabiliyor. Gelişmiş uzaktan komuta ve gözetleme imkânı sağlayan Sarp Zafer NSV Sistemi, atış yapan personelin ortam farkındalığını artırmakta ve platform altından mühimmat yüklenebilme özelliği sayesinde güvenliğini en üst seviyeye taşıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.