ASELSAN’dan ÖZGÜN Helikopter Projesi için dokunmatik kokpit

ÖZGÜN Helikopter Projeleri için ASELSAN tarafından üretilen dokunmatik kokpit, Türkiye’nin ilk milli helikopter geliştirme projesi olan ÖZGÜN Helikopter Programı kapsamında özgün olarak tasarlanıp geliştirilecek. Askeri ve sivil hafif sınıf prototip helikopterler için aviyonik sistemlerin tasarımını ve entegrasyonunu ASELSAN üstleniyor. 

ASELSAN, proje kapsamında dünya pazarındaki mevcut ve geliştirilmekte olan helikopter platformları ile rekabet edebilir ve yenilikçi bir kokpit tasarımını tamamen milli imkanlar ile gerçekleştirmektedir. Geliştirilmekte olan özgün ve yenilikçi kokpit tasarımıyla, 2 adet 8″x20″ ve 2 adet 8″x10″ boyutlarındaki dört adet dokunmatik gösterge ile pilot iş yükünü azaltmak, uçuş güvenliğini en üst noktaya taşıyabilmek ve gelecekteki yeni fonksiyonel entegrasyonları en basit hale getirmek amaçlandı.

Yenilikçi kokpitin yanı sıra ASELSAN bu proje kapsamında geliştireceği Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) sivil havacılık standartlarına tamamen uyumlu Uçuş Yönetim Sistemi Yazılımı sayesinde ÖZGÜN Helikopterin hem sivil hem de askeri konfigürasyonunun dünya üzerindeki tüm sivil hava sahalarında RNP 0.3 (Required Navigation Performance 0.3) seviyesine kadar Performansa Dayalı Seyrüsefer (Performance Based Navigation) yapabilmesine olanak sağlayacak.

Milli imkanlar ile geliştirilen, Sivil Havacılık standartlarına ve sertifikasyonuna uygun Özgün Kokpit donanımı ve Uçuş Yönetim Sistemi, Temel Uçuş Ekranı, Sayısal Harita gibi yazılımlar sayesinde; yeni projeler kapsamında hem döner kanatlı hem de sabit kanatlı platformlara bu mimarinin hızlıca entegre edilebilmesinin yanı sıra, bu sayede pilotların en kısa eğitim süreciyle yeni platformlara uyum sağlamaları da hedefleniyor.

Sivil konfigürasyondaki helikopter Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) sertifikasyonuna, askeri konfigürasyondaki helikopter ise Savunma Sanayii Müsteşarlığı sertifikasyonuna tabi olacak.

TUSAŞ’IN yerli ve milli imkanlarla üretmiş olduğu GÖKBEY helikopterinin de yakın gelecekte envantere girmesi bekleniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.