ASELSAN’ın Ukrayna’ya ”Korkut” teklif edeceği iddia edildi

Türkiye ve Ukrayna arasındaki askeri ilişkiler günden güne büyüyor.

Defense Express’in haberine göre ASELSAN, 15-18 Haziran tarihlerinde Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlenecek olan “Arms and Security 2021” fuarında Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne alçak irtifa hava savunma sistemi Korkut’u sunmayı planlıyor. Alexey Levkov tarafından kaleme alınan haberde, Ukrayna’nın alçak irtifa hava savunma sistemi ihtiyacının, NATO standartlarında üretilen Korkut ile giderilebileceği vurgulandı.

Haberin devamında Korkut hava savunma sisteminin özelliklerinden bahsedilerek, Ukrayna’nın Korkut’u satın alması durumunda, bu sistemleri yerli imkanlar ile üretebileceğine de vurgu yapıldı.

Korkut Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi

KORKUT Sistemi, hareketli unsurlar ile mekanize birliklerin hava savunmasının etkin şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla geliştirilmiş bir hava savunma sistemidir. KORKUT Sistemi, 3 Silah Sistemi Aracı (SSA) ve 1 Komuta Kontrol Aracı’ndan (KKA) oluşan takımlar halinde görev yapmaktadır. KORKUT-SSA, yine ASELSAN tarafından geliştirilen 35 mm Parçacıklı Mühimmatı atma kabiliyetine sahiptir. Parçacıklı Mühimmat; 35 mm hava savunma toplarının görevlerini havadan karaya füzeler, seyir füzeleri ve insansız hava araçları gibi güncel hava hedeflerine karşı etkin olarak icra edebilmesine imkan sağlamaktadır.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.