Aspilsan Genel Müdürü: Kendi yeteneğimiz ile en son pil teknolojisine cevap vereceğiz

Sektörde söz sahibi kurumların önemli temsilcilerini ve önde gelen üniversitelerin akademisyenlerini bir araya getiren çalıştayda konuşan Aspilsan Enerji Genel Müdürü Ferhat Özsoy, bazı değerlendirmelerde bulundu.

“Ülkemizdeki yeşil hidrojen dönüşümüne çözüm için çalışıyoruz”

Pil teknolojilerinin gündelik hayatın ayrılmaz bir parçası olduğuna dikkat çekip Aspilsan Enerji’nin kuruluş tarihinden bugüne kadar Türkiye’nin teknoloji ve yenilenebilir enerji hedeflerine ulaşabilmesini sağlamak için çalıştığını söyleyen Ferhat Özsoy şu ifadelere yer verdi:

“Günümüzde dünyanın enerji ihtiyacının büyük bir bölümü fosil yakıtlardan sağlanmaktadır. Fosil yakıtların kullanımının neden olduğu zararlı gazlar küresel ısınma, iklim değişikliği, hava kirliliği ve sera etkisi gibi çevre sorunlarını ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca fosil yakıt rezervleri sınırlı olduğu için artan enerji talebi ile birlikte bu rezervler hızla tükenmektedir.

Aspilsan Enerji, 2050 yılı karbonsuz iklim hedefleri konusunda taahhüt veren Avrupa’daki firma/üniversite/araştırma enstitülerinin bulunduğu European Clean Hydrogen Alliance’in üyesidir. Bu bağlamda; Aspilsan Enerji olarak hidrojen ekosistemi içinde; temiz (yeşil) hidrojenin üretimi (elektrolizör) ve tüketimi (yakıt pilleri) konularında İstanbul Ar-Ge Birimimiz ile faaliyet göstermekteyiz. Ülkemizdeki yeşil hidrojen dönüşümüne çözümler sunabilmek için çalışmalarımıza kesintisiz devam ediyoruz.”

“Sektörümüz 6. Pil Teknolojileri Çalıştayı’ndan önemli kazanımlar elde edecek”

Çok geniş alanda kullanılan batarya sistemleri ve şirketin yürüttüğü çalışmalara değinen Genel Müdürü Ferhat Özsoy, sektörün 6’ncı çalıştaydan büyük kazanç sağlayacağını söyledi.

“Batarya sektörü cep telefonundan başlayan robotik sistemlerden, elektrikli araçlara kadar uzanan geniş bir sektörü kapsayan bir konumda yer alıyor. Karbon salınımının azaltılması adına enerji üretiminin yenilenebilir kaynaklara yöneltmenin de sürdürülebilir olmasının çözümü enerjinin depolanmasından geçiyor. Elektrokimyasal depolamaları bataryalarla yaptığımız düşünüldüğünde bu kapsamda bataryaların önemi daha da artıyor.

Aspilsan Enerji olarak Kayseri, Ankara, İstanbul ve Edirne’de bulunan dört ayrı Ar-Ge merkezimizde yürüttüğümüz çalışmalarla, yerli ve milli imkanlarla Türk mühendislerinin emeği ile ülkemizde batarya teknolojilerinin gelişmesi ve dışa bağımlılığımızı azaltmak adına çok önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz.

Altıncısını düzenlediğimiz pil teknolojileri çalıştayından çıkacak değerli çıktılarla da sektörümüzün önemli kazanımlar elde edeceğini söyleyebilirim.”

“Kendi yeteneğimiz ile en son pil teknolojisine cevap vereceğiz”

Özsoy son olarak şunları söyledi:

“Aspilsan Enerji olarak; 2022 yılında seri üretime başlayacak olan Türkiye’nin ve Avrupa’nın ilk silindirik lityum üretim tesisi ile hem savunma sanayii hem de özel sektörün ihtiyacını karşılarken ilerleyen dönemlerde farklı tip, boyut ve teknolojilerdeki pil hücrelerinin de geliştirilmesi çalışmalarına devam edeceğiz. Bu tesisimiz sayesinde pil üretim kabiliyeti yanında özgün pil geliştirme ve aynı zamanda benzer bir tesis kurulması adına gerekli tüm bilgi birikiminin de elde edilmesini hedeflemekteyiz. Burada stratejik olan kendi yeteneğimizi kullanarak günümüzün en son pil teknolojisine cevap verebilecek olmamızdır.

Teknolojiye sahip olmak, gelecekteki gelişmeleri de takip ederek ülkemizin bu alanda söz sahibi olmasına olanak sağlayacaktır. Bu hedefle altı yıldır düzenlediğimiz pil teknolojileri çalıştayına katılım gösteren, destek veren ekosistemdeki değerli paydaşlarımıza da şükranlarımızı sunarız.”

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.