Uzun zamandır heyecanla beklenen teslimat gerçekleştirildi.

CANİK ve Nurol Makina ihracat kapısını birlikte açıyor CANİK ve Nurol Makina ihracat kapısını birlikte açıyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından yüksek yerlilik oranıyla üretilen T129 ATAK Taarruz Helikopterlerinin ilk parti teslimatı yapıldı.

Türk Hava Kuvvetleri’ne ait iki adet A400M kargo uçağı ile Filipinler’de bulunan Clark Hava Üssü’ne götürülen ATAK Helikopterlerinin ilk partisi Filipinler Hava Kuvvetleri tarafından teslim alındı.

Filipinler’deki yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, altı adet T129 taarruz helikopterinin 269 milyon dolara mâl olduğu iddia ediliyor.

Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana, geçen yıl temmuz ayında ATAK'ın satın alınmasına ilişkin sözleşmeyi imzalamıştı.

Filipin Hava Kuvvetleri terörle mücadele ve yer destek görevlerinde kullanılan MG-520 ve AW-109E gibi hafif silahlı helikopter filosunu güçlendirmek için özel ve maliyet etkin oluşuyla ATAK'ı tercih etti.

ATAK T-129 Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin taarruz helikopteri ihtiyacını karşılamak amacıyla, T129 ATAK Helikopteri'nin Türkiye'ye özgü milli kabiliyetlerle donatılarak geliştirmesine karar verildi.

7 Eylül 2007 yılında imzalanan sözleşme çerçevesinde program başlatıldı ve TUSAŞ ana yüklenici olarak; platform, sistem entegrasyonu, tüm projelerin üretim sistem mühendisliğini ve ömür devri lojistik desteğini sağladı.2008 yılında yürürlüğe giren sözleşme sonrasında ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirilen helikopterin yaklaşık %95'lik ilk kısmı, yerli olanaklarla Türkiye'de üretildi. Tüm görev teçhizatı Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın istek ve tecrübelerine en uygun biçimde tasarlandı.

T129 ATAK helikopterinin ilk teslimatı 22 Nisan 2014 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na yapıldı.

Ağır silah yükü ile zorlayıcı "sıcak hava-yüksek irtifa" görevleri için optimize edilmiş olan T129 ATAK Helikopteri, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin taarruz helikopteri ihtiyacının giderilmesi amacıyla milli imkan ve kabiliyetler doğrultusunda geliştirildi. Teslim edilen helikopterler gece ve gündüz koşullarında yüksek manevra ve performans kabiliyeti ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin operasyonlarında etkin bir şekilde görev yapıyor.