T129 ATAK ve T625 GÖKBEY projeleri kapsamında kazanılan teknolojik bilgi birikimi ve operasyonel tecrübe neticesinde Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından 2019 yılında başlatılan Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi’nde (ATAK II) önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

2 adet TV3-117VMA-SBM1V-01T Turboşaft Motoru, 27 Ocak 2023 tarihinde Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'ne (TUSAŞ) teslim edildi.

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil tarafından yapılan açıklamada, ATAK II’nin yakın zamanda motor çalıştıracağı açıklandı.

Temel Kotil’in resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada;

“Türkiye Yüzyılı'nda milletimize olan sözümüzü tuttuk. MMU ve HÜRJET taksi yaptı, ATAK 2 yakında motor çalıştıracak, ANKA 3 de ilk uçuşunu gerçekleştirecek. Binlerce çalışma arkadaşımız ve iş ortaklarımızla ortaya çıkardığımız ürünlerimizi Çanakkale şehitlerimize armağan ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Motorları Ukraynalı Motor Sich firması tarafından üretilen T929 ATAK II Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri’nin bu yıl içerisinde ilk uçuşunu gerçekleştirmesi planlanıyor.

Ağır Sınıf Taaruz Helikopteri ATAK II

T129 ATAK ve T625 GÖKBEY Projeleri kapsamında kazanılan teknolojik bilgi birikimi ve operasyonel tecrübe neticesinde “Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi”ne başlandı.

İngiliz ordusu ağır yük İHA’sına füze entegre ediyor İngiliz ordusu ağır yük İHA’sına füze entegre ediyor

Kullanıcıları Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı olarak belirlenen helikopter için SSB liderliğinde toplantılar yapılmıştı. Bu kapsamda 2019 yılının Nisan ayında ise T0 prototipi için sözleşme imzalanmıştı. ATAK II, artırılmış faydalı yük ve mühimmat kapasitesi (lançerler hariç 1.200 kg), modern aviyonik sistemler, düşürülmüş lojistik maliyet ve yüksek performans hedefleri doğrultusunda tamamen yerli ve millî kabiliyetlerle tasarlandı.

Program kapsamında, Ukraynalı Motor Sich tarafından üretilen iki adet TV3-117VMA-SBM1V-01T Turboşaft Motoru 27 Ocak 2023 tarihinde TUSAŞ’a teslim edildi. Bu kapsamda Mart ayı içerisinde motorların helikoptere entegrasyonunun yapılması ve yer testlerinin icrası için gerekli hazırlıklara devam edilmesi planlanıyor.

Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi; artırılmış faydalı yük ve mühimmat kapasitesi (lançerler hariç 1200kg), modern aviyonik sistemler, düşürülmüş lojistik maliyet ve yüksek performans hedefleri doğrultusunda tamamen yerli ve milli kabiliyetler ile tasarlanıyor.