Avrupa, komuta ve kontrol sistemini geliştiriyor

Avrupa, kriz süreçlerini yönetecek programı kullanıma alıyor! 

Avrupa Savunma Ajansı (EDA), AB Devletlerinin dünya çapında en gelişmiş Komuta ve Kontrol sistemini kullanmasını sağlayacak çözüm için yürüttüğü çalışmayı tamamladı.

Çalışma neticesinde birliğe üye olan her bir devlet, C2 olarak ifade edilen Avrupa Komuta ve Kontrol sistemlerini kullanacak. Böylece olası kriz durumlarında, NATO ve sivil kuruluşlarla birlikte eş zamanlı olarak çalışabilecek.

csdp

EDA, 11 Aralık tarihinde AB üyesi ülkelerin, sistemin paydaşlarının ve endüstri kuruluşlarının katılımıyla Avrupa Stratejik Komuta ve Kontrol Sistemi (ESC2) projesinin kapanış oturumuna ev sahipliği yaptı. Oturumda ESC2 sistem tasarımı 2023 yılı içinde beklenildiği gibi teslim edildikten sonra 2025 yılında Askeri Planlama ve Yürütme Yeteneği (MPCC) kapsamında hızlı ve uygulamaya hazır bir yazılım prototipi oluşturarak, ESC2 ile bağlantı kuracağını duyurdu.

ESC2 ve gelecekteki takip projesi olan Avrupa Komuta ve Kontrol Sistemi (EC2) ile birlikte, Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası (CSDP) görev ve operasyonlarının, strateji oluşturulmasından başlayarak; karar alma, planlanma ve yürütme süreçlerini desteklemek için tasarlanmış, gelişmiş ve bütünleşmiş bir C2 paketi sağlayacak. Bilgi Teknolojisi ve İletişim Sistemleri gibi önemli bir alanda ortaya çıkan bu yeni teknolojilerden yararlanarak, operasyonel seviyeyi yükseltmek için kullanıcı personellere bir dizi çözüm sunacak.

Toplam bütçesi 22 milyon avro olan proje, İspanya liderliğinde, Fransa, İtalya, Almanya, Lüksemburg ve Portekiz tarafından desteklenerek hayata geçti. Avrupa Savunma Sanayii Geliştirme Programı (EDIDP) kapsamında başlatılan proje, son teknoloji ürünü bir tasarımın sunulmasını sağlamak amacıyla, 10 farklı Üye Devletten 21 şirketi bir araya getirdi.

Ocak 2021’de, COVID kısıtlamaları nedeniyle bir dizi ertelemeye maruz kalan proje, 36 aylık çalışmanın ardından hazır şekilde 2023 yılının sonunda kullanıcılarına ulaşmayı başardı. Projenin karmaşıklığı ve talepleri, ESC2’nin iddialı hedeflerine ulaşılmasını sağlamak için geniş bir aktör yelpazesini gerektirdi.

EDA, ESC2 Proje Yöneticisi olarak görev yapan AB Üye Devletlerini destekliyor. Ayrıca bu rolüyle EDA, Üye Devletlerin mali katkısını yönetecek, proje planının uygulanmasını izleyecek, odaklanmış uzmanlık sağlayacak ve katkıda bulunan tüm faaliyetleri koordine edecek. Projeye katılan 21 endüstri ortağı arasında Indra (İspanya), Thales (Fransa), Leonardo (İtalya) ve Rheinmetall (Almanya) gibi önemli şirketler bulunuyor.

milex23

Teslimattan önce son kullanıcı gereksinimlerinin ve operasyonel uzmanlığın yerleşik olmasını sağlamak için MPCC, EUMS ve EEAS gibi katılımcılar önemli bir rol oynadı. Ayrıca İspanya Savunma Bakanlığı ve Yunanistan Savunma Bakanlığı da projelerde çalışan sektör uzmanlarının MILEX 22, MILEX23 ve INTEGRATED RESOLVE 22 tatbikatlarına katılımını kolaylaştırarak bu projeye destek verdi.

Editör : Ozan Akarsu

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.