Avrupa’da siber güvenliği özel şirketler sağlayacak

Avrupa Ağ ve Bilgi Güvenliği Ajansı (ENISA) yakın zamanda iş birliği merkezini ve siber eğitim yeteneklerini geliştirmesi için bir grup özel şirketle çalışıyor. Şirketler çalışmalarını, AB’nin siber kriz programlarına göre yapıyor.
Geçen sene Estonyalı Juhan Lepassaar, ENİSA’nın başına geçti. Lepassaar, NATO ile sıkı ilişkiler içinde olan Estonyalı grup CybExer Technologies ile çalışacak.  CybExer Technologies ve birkaç siber güvenlik grubunun daha Rusya’nın siber saldırılarına karşı durmak için birlikte çalışması planlanıyor. Bu şirketlerin yanı sıra IBM ve Cisco gibi sektör devlerine siber güvenlik danışmanlığı veren Aizoon’un da ENİSA ile çalışması planlanıyor.

Nisan 2019’da siber güvenlik ürünlerinin sertifikasyonları için hazırlanan düzenlemeden sonra, ENISA eylem kapasitesini güçlendirdi. Ancak Fransa’nın da dahil olduğu bazı Avrupa ülkeleri sertifikasyon süreçlerinin şu an yürürlükte olan süreçten daha esnek hale getirilmesinin oluşturacağı risklerden korkuyor. Daha esnek sertifikasyon süreçlerinin; Rusya, Çin, ABD ve İsrail gibi AB üyesi olmayan ülkelerden geliştiricilerin, AB üyesi ülkelerinin yasalarına uymayarak hareket etmesini sağlayacağından korkuluyor. AB üyesi olamayan üreticiler kaynak kod ile alakalı belirli kontrollere girmeyi reddettiği için AB ülkeleriyle anlaşma yapamıyordu ancak yeni sistem ile AB üyesi olmayanlara da şans tanınmış oluyor. Fransa’nın bunlara ihtimal vermemek için sertifikasyon konusundaki en iyi uzmanlarını ENISA’ya yolladığı belirtiliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.