Avrupa’da yaşlı nüfusa robotlar bakacak

Avrupa’da ilerleyen yıllarda kıtada nüfusun daha da yaşlandığını göreceğiz. Halihazırda Almanya, İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerde bu durum bir süredir kendini hissettirmeye başladı. Yaşlanan nüfusun bakım ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlü olan siyasiler bu önemli zorluğun üstesinden gelmek için teknolojik çözümlere gözlerini çevirdiler.

Euronews’in haberine göre, Fransız şirketi Kompai Robotics Paris’teki VivaTech Fuarı’nda son yenilikçi ürünü bakım robotunu sundu. Robot, bakıcı yardımcısı gibi bir işlev yürütecek. Oto-navigasyon özelliği sayesinde evde kendiliğinden yön bulabilecek. Etrafı kontrol ederek evdeki ilgili kişilere fotoğraf gönderebilecek. Sanat terapisi, çeşitli faaliyetler ve meditasyon da yaptırabilen robot kişilerin yer değiştirmesine de yardımcı olabiliyor. 

Şirket, ihtiyaç sahibi kişiler için tasarlanan çok maksatlı bu robotun huzur evlerinde ya da hastanelerde kullanılabileceğini belirtti. Şirketin iş geliştirme yöneticisi Marie Fromanger de bakım hizmetlerini yürütenlerin günlük sorumluluklarını bir robotun yerine getirebilmesinde yardımcı olma fikrinden hareket ettiklerini ifade ediyor.

AB’nin SHAPES Programı

Kompai Tech firması, Avrupa Birliği’nin (AB) SHAPES programı kapsamında ekonomik destek alarak çalışmalarını sürdüren şirketlerden yalnızca biri. SHAPES yaşlanan kişilerin bağımsızlıklarını sürdürebilmelerine yardımcı olmak için bakım hizmetleri ile ilgili projelere mali destek veren bir AB programı.
Program teknolojik ve dijital çözümler ile yaşlanan sağlıklı nüfusun desteklenmesi ve hayatlarının daha kolay hale getirilmesini hedefliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.