Avustralya ordusu, deniz ve hava kabiliyetlerini artırmak için iki adet P-8A Poseidon Deniz Karakol Uçağı ve dört adet MQ-4C Triton İHA satın alıyor.

The Eurasian Times'ta yer alan habere göre Avustralya, 2020 savunma planı kapsamında ordunun gözetleme ve saldırı yeteneklerinin artırılması amacıyla iki adet Boeing P-8A Poseidon Deniz Karakol Uçağı (Maritime Patrol Aircraft) ve dört adet Northrop Grumman MQ-4C Triton insansız hava aracı satın alınmasının hükümet tarafından onaylandığı belirtildi.

Avustralya Savunma Bakanı Lynda Reynolds konu ile ilgili yaptığı açıklamada, P-8A'ların ve MQ-4C'lerin satın alınmasının, Avustralya'nın savunma yeteneklerini genişletmek maksadıyla yapılan 205 milyar dolarlık savunma planının bir parçası olduğunu ifade etti.

Lynda Reynolds, P-8A Poseidon ve MQ-4C Triton'ların satın alınmasıyla birlikte Avustralya'nın dünyadaki en gelişmiş deniz devriye ve müdahele kabiliyetlerinden birine sahip olacağını sözlerine ekledi.

Boeing P-8A Poseidon Deniz Karakol Uçağı

Boeing tarafından üretilen P-8A Poseidon; denizaltı karşıtı ve yüzey muharebe, istihbarat, gözetleme ve keşif, arama ve kurtarma gibi birçok faaliyeti gerçekleştirebilen çok işlevli bir deniz karakol uçağıdır.

Bayraktar KIZILELMA havacılık tarihinde ilklere imza attı Bayraktar KIZILELMA havacılık tarihinde ilklere imza attı

41.000 ft irtifaya kadar faaliyet gösterebilen P-8A Poseidon, 907 km/s maksimum hıza ulaşabilmesiyle öne çıkıyor.

Silah sistemleri olarak Boeing P-8A Poseidon, denizaltılara karşı sonobuoy taktik sonar sistemi ve Harpoon gemi karşıtı füze sistemini donanımında bulunduruyor.

Northrop Grumman MQ-4C Triton İnsansız Hava Aracı

Northrop Grumman üretimi MQ-4C Triton; istihbarat, gözetleme ve keşif (Intelligence, Surveillance, and Reconnaissance / ISR) görevlerini icra eden HALE sınıfı insansız hava aracıdır.

55.000 ft irtifada 24 saat boyunca görev yapabilen MQ-4C, sensörleri yardımıyla yüksek çözünürlüklü görüntü alıp bunları neredeyse eş zamanlı olarak işleyebilme özelliğiyle dikkat çekiyor.