Avustralya deniz ve hava yeteneklerini geliştiriyor

Avustralya ordusu, deniz ve hava kabiliyetlerini artırmak için iki adet P-8A Poseidon Deniz Karakol Uçağı ve dört adet MQ-4C Triton İHA satın alıyor.

The Eurasian Times’ta yer alan habere göre Avustralya, 2020 savunma planı kapsamında ordunun gözetleme ve saldırı yeteneklerinin artırılması amacıyla iki adet Boeing P-8A Poseidon Deniz Karakol Uçağı (Maritime Patrol Aircraft) ve dört adet Northrop Grumman MQ-4C Triton insansız hava aracı satın alınmasının hükümet tarafından onaylandığı belirtildi.

Avustralya Savunma Bakanı Lynda Reynolds konu ile ilgili yaptığı açıklamada, P-8A’ların ve MQ-4C’lerin satın alınmasının, Avustralya’nın savunma yeteneklerini genişletmek maksadıyla yapılan 205 milyar dolarlık savunma planının bir parçası olduğunu ifade etti.

Lynda Reynolds, P-8A Poseidon ve MQ-4C Triton’ların satın alınmasıyla birlikte Avustralya’nın dünyadaki en gelişmiş deniz devriye ve müdahele kabiliyetlerinden birine sahip olacağını sözlerine ekledi.

Boeing P-8A Poseidon Deniz Karakol Uçağı

Boeing tarafından üretilen P-8A Poseidon; denizaltı karşıtı ve yüzey muharebe, istihbarat, gözetleme ve keşif, arama ve kurtarma gibi birçok faaliyeti gerçekleştirebilen çok işlevli bir deniz karakol uçağıdır.

41.000 ft irtifaya kadar faaliyet gösterebilen P-8A Poseidon, 907 km/s maksimum hıza ulaşabilmesiyle öne çıkıyor.

Silah sistemleri olarak Boeing P-8A Poseidon, denizaltılara karşı sonobuoy taktik sonar sistemi ve Harpoon gemi karşıtı füze sistemini donanımında bulunduruyor.

Northrop Grumman MQ-4C Triton İnsansız Hava Aracı

Northrop Grumman üretimi MQ-4C Triton; istihbarat, gözetleme ve keşif (Intelligence, Surveillance, and Reconnaissance / ISR) görevlerini icra eden HALE sınıfı insansız hava aracıdır.

55.000 ft irtifada 24 saat boyunca görev yapabilen MQ-4C, sensörleri yardımıyla yüksek çözünürlüklü görüntü alıp bunları neredeyse eş zamanlı olarak işleyebilme özelliğiyle dikkat çekiyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.