Avustralya’dan Ukrayna’ya askeri yardım

24 Şubat sabahından beri devam eden Rusya-Ukrayna savaşında müzakereler kesin sonuç vermiyor ve çatışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Rusya tarafının lojistik sıkıntılar nedeniyle yüzlerce zırhlı araç ve hava savunma sistemi kaybetmesi, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya askeri desteğini artırmasına neden oldu.

Ukrayna’nın Batı’dan aldığı askeri destekle sahada yakaladığı başarıları artırması Rusya tarafının sınır ötesinden balistik füzeler ve seyir füzeleri ile saldırması sonucunu doğurdu.

Rusya’nın hava bombardımanı devam ederken birçok Ukrayna askeri tesisi de hedef haline geldi.

Savaşın ilk gününden beri Ukrayna’nın askeri tesislerini ve savunma sanayii firmalarının üretim tesislerini hedef alan Rusya, bu noktalara yaptığı saldırılarına devam ediyor.

Ukrayna ordusu ise tüm gücüyle direnmeyi ve Rus tarafına ağır kayıplar yaşatmayı sürdürüyor.

Özellikle ABD ve İngiltere devam eden savaşta Ukrayna’ya çok sayıda askeri yardımda bulunurken İngiltere’nin Ukrayna’ya yönelik askeri yardımları hız kesmeden devam ediyor.

Ukrayna’ya askeri yardım yapan ülkelerin arasına Avustralya da katıldı.

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese askeri yardım talebinin Ukrayna Savunma Bakanı tarafından talep edildiğini ve Avustralya halkının Ukrayna’ya olan bağlılığını gösterdiğini söyledi.

Avustralya bugüne kadar Ukrayna’ya Bushmaster zırhlı araçları M777 topları; zırhlı araçlar, mühimmat, alçak irtifa hava savunma sistemleri ve birçok askeri teçhizat yardımında bulundu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.