Azerbaycanlı personellerin AKINCI eğitimi tamamlandı

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, Bayraktar TB2’nin ardından AKINCI TİHA’nın da etkili kullanıcılarından olmak istiyor.

TRT Azerbaycan’ın aktardığı bilgilere göre Türkiye ve Azerbaycan arasında imzalanan askeri işbirliği anlaşmaları kapsamında bir grup Azerbaycan askeri görevlisi Çorlu’daki tesislerde, AKINCI taarruzi insansız hava aracı (TİHA) özelinde eğitim gördü.

Eğitimlerini tamamlayan personellere sertifikaları düzenlenen törenle takdim edildi.

Halihazırda Bayraktar TB2 kullanan Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin kısa süre içerisinde AKINCI’yı da envantere katarak etkili bir şekilde kullanması bekleniyor.

AKINCI TİHA

İlk motor testini 1 Eylül 2019 tarihinde yapan AKINCI TİHA, testlerin de başarıyla tamamlanmasının ardından Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde bulunan Çorlu Hava Meydan Üs Komutanlığı’nda ilk uçuş testini yaptı. AKINCI TİHA-Taarruzi İnsansız Hava Aracı yerli ve millî bir hava aracıyla ulaşılan en yüksek irtifaya çıkarak Türk havacılık tarihinin irtifa rekorunu kırdı. 38.039 feet (11.594 metre) yüksekliğe çıkan AKINCI, 25 saat 46 dakika havada kaldı.

AKINCI TİHA belli başlı özellikleriyle diğer yerli İHA/SİHA’larımızdan ayrılıyor. Bayraktar AKINCI 1.350 kg faydalı yük taşıyabiliyor. Buna ek olarak ASELSAN tarafından geliştirilen AESA radarın entegre edilmesiyle hava-hava muharebesi kabiliyetine sahip olacak.

Ayrıca yerli olarak geliştirilen Gökdoğan ve Bozdoğan füzelerini, MAM-L, TEBER-82, KGK-82-83 SOM füzesini ve MK-84 mühimmatını taşıma kapasitesine sahip olacak. AKINCI TİHA Türkiye’ye İHA ile hava-hava muharebesi ve gelişmiş yapay zeka kullanımı kabiliyetlerini kazandırması açısından önemli bir kazanım olacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.