BAE, Çin’den İHA tedarik edebilir

Savunma sanayii alanında gerçekleştirdiği hamleler ile dikkatleri üzerine çeken Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), bu sefer yeni Çin İHA’larını envanterine katma haberiyle gündeme geldi. BAE, söz konusu alanda sadece yeni İHA sistemleri alımlarını değil, aynı zamanda uzun süreli Ar-Ge projelerini de gerçekleştirecek gibi duruyor.

Asia Times’ın ulaştığı kaynak ve raporlarda Birleşik Arap Emirlikleri’nin Çin’den Red Arrow 12 füzeleri kullanacak 10 ila 15 adet arasında CR500 İHA’sı ve BBE-2 bombaları taşıyacak 20 adet MR40 İHA’sının alımını yapabileceği ifade edildi. Söz konusu iki alımın 9 milyon ve 7 milyon dolar civarında maliyete sahip olacağı belirtiliyor.

Bir Çinli sözcü tarafından CR500 İHA’sının 3 km kadar yüksekliğe çıkabildiği ve 5 saat uçuş gerçekleştirebildiği aktarıldı. NORİNCO firması yetkililerince yapılan açıklamada aracın, savaş alanı gözetleme ve hedef tespiti gibi çeşitli görevleri yerine getirebilme kabiliyetine sahip olduğu ifade ediliyor.

Haberin devamında Çin İHA’larının Yemen’deki Husi liderlerine yönelik suikastler, Sina’da IŞİD’e bağlı savaşçıların etkisiz hale getirilmesi ve Hafter’in Libya’daki savaş operasyonlarında görevler alması gibi olaylar açısından özellikle Kuzey Afrika ve Orta Doğu genelinde etkili rollere sahip olduğuna dikkat çekildi. Ayrıca Çin insansız hava aracı ihracatları, Çin’i dünyanın en büyük ikinci silah ihracatçısı haline getirmeyi başaran etkenlerden biri olarak değerlendiriliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.