BAE ve ABD’den siber ortaklık anlaşması

Birleşik Arap Emirlikleri ve ABD, mevcut savunma anlaşmalarının yanı sıra siber güvenlik alanında da yakın iş birliği içerisine giriyor.

Defence News’in haberine göre Birleşik Arap Emirlikleri’nden ”Beacon Red” ve ABD merkezli ”Quali” firmaları, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerine siber eğitim ve test imkanı sunmak amacıyla anlaşma sağladı. Beacon Red CEO’su Mauricio De Almeida, Defence News’e verdiği demeçte, ortak siber güvenlik hizmetlerinin Suudi Arabistan, Kuveyt ve Katar da dahil olmak üzere altı ülkenin tamamına sunulacağını belirterek, ”Konseye üye her ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda siber güvenlik çalışmaları yürütülecek.” ifadelerini kullandı.

Şirketler anlaşmaya dair herhangi bir finansal ayrıntı vermezken, hem Beacon Red’in hem de Quali’nin ortaklık için önemli miktarlarda fon sağladığı belirtiliyor.

Nisan ayında Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Dubai’de ”Cybertech Global” konferansı gerçekleşmiş, konferansta konuşan İsrail Ulusal Siber Müdürlüğü’nden Orgeneral Yigal Unna, BAE ve İsrail’in yakın zaman içinde siber tatbikat düzenleyeceğini açıklamıştı.

Haaret’e konuşan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Siber Güvenlik Başkanı Dr. Muhammed Al-Kuwaiti, Hizbullah’ın siber saldırı gücü Sedir Grubu’nun ocak ayındaki siber saldırısına vurgu yaparak, “Aramızda iyi bir bilgi paylaşımı var. Örneğin, Hizbullah’ın düzenlediği son siber saldırı. Bu saldırıda BAE de hedef alındı. İsrail ile iş birliğimiz sayesinde, saldırıyı kimin düzenlediğini tespit ederek engelledik. İsrailli ortaklarımız ile daha fazla bilgi paylaşımına ihtiyacımız var.” ifadelerini kullanmıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.